Aktiebolag Växjö
New Style Växjö AB
113 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
+5,3 %Rörelsemarginal
5,9 %
+3,2 p.e.Soliditet
39,3 %
+9,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 784 | 1 695 | 1 620 | 1 636 | 1 860 | 1 728 | 1 957 | 1 626 |
| Rörelseresultat | 106 | 47 | 100 | 107 | 74 | 105 | −100 | 28 |
| Årets resultat | 81 | 28 | 71 | 79 | 53 | 96 | −67 | 9 |
| Eget kapital | 161 | 105 | 147 | 176 | 167 | 114 | 18 | 84 |
| Balansomslutning | 410 | 347 | 409 | 511 | 463 | 462 | 361 | 410 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 784 | 1 695 | 1 620 | 1 636 | 1 860 | 1 728 | 1 957 | 1 626 |
| Personalkostnader | 1 140 | 1 140 | 1 083 | 1 107 | 1 532 | 1 393 | 1 617 | 1 137 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 20 | 14 | 14 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 338 | 333 | 288 | 273 | 253 | 253 | 263 | 291 |
| Övriga rörelseposter, netto | −166 | −155 | −135 | −135 | — | 23 | −177 | −170 |
| Rörelseresultat | 106 | 47 | 100 | 107 | 74 | 105 | −100 | 28 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 107 | 48 | 100 | 107 | 74 | 105 | −100 | 28 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | −11 |
| Skatt | 26 | 20 | 29 | 28 | 21 | 9 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 81 | 28 | 71 | 79 | 53 | 96 | −67 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 48 | 45 | 37 | 52 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 54 | 98 | 105 | 73 | 65 | 60 | 46 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 47 | 146 | 184 | 148 | 149 | 90 | 49 |
| Kassa och bank | 262 | 157 | 121 | 202 | 229 | 253 | 225 | 316 |
| Omsättningstillgångar | 362 | 302 | 372 | 459 | 443 | 462 | 361 | 410 |
| Summa tillgångar | 410 | 347 | 409 | 511 | 463 | 462 | 361 | 410 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 30 | 27 | 26 | 47 | 64 | −32 | 35 | 25 |
| Eget kapital | 161 | 105 | 147 | 176 | 167 | 114 | 18 | 84 |
| Justerat eget kapital | 161 | 105 | 147 | 176 | 167 | 114 | 18 | 110 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Kortfristiga skulder | 249 | 242 | 262 | 335 | 296 | 348 | 343 | 293 |
| Summa eget kapital och skulder | 410 | 347 | 409 | 511 | 463 | 462 | 361 | 410 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar New Style Växjö AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,9 procent, och soliditeten var god — 39,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall utföra hårvård, klippning, färgning och utseenderelaterad verksamhet. Företaget kommer ha försäljning av frisör'/hudvårdsrelaterade produkter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Stockselius (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Victor Stockselius (f. 2001) Styrelseledamot
- Leif Ingemar Stockselius (f. 1945) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Sandgärdsgatan 9, 352 30, Växjö Besök: Sandgärdsgatan 9, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |