Aktiebolag Järfälla 267 sökningar
New Amsterdam AB
Datakonsultverksamhet
10,8 mkr
+15,7 %26,7 %
−4,8 p.e.47,2 %
−2,5 p.e.5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 806 | 9 336 | 7 554 | 9 904 | 7 310 | 5 414 | 3 430 | 6 615 |
| Rörelseresultat | 2 883 | 2 942 | 703 | −62 | 1 604 | 1 082 | −1 329 | 981 |
| Årets resultat | 1 732 | 1 710 | 397 | 379 | 868 | 669 | −393 | 546 |
| Eget kapital | 2 835 | 2 354 | 1 143 | 1 247 | 2 118 | 1 750 | 1 082 | 1 474 |
| Balansomslutning | 6 006 | 4 737 | 2 523 | 2 614 | 4 323 | 3 504 | 1 989 | 4 765 |
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 806 | 9 336 | 7 554 | 9 904 | 7 310 | 5 414 | 3 430 | 6 615 |
| Personalkostnader | 3 666 | 2 317 | 2 485 | 3 415 | 1 402 | 1 084 | 773 | 840 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 0 | 0 | 37 | 29 | 29 | 51 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 279 | 4 098 | 4 391 | 6 526 | 4 277 | 3 218 | 4 039 | 4 795 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | 104 | — |
| Rörelseresultat | 2 883 | 2 942 | 703 | −62 | 1 604 | 1 082 | −1 329 | 981 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 8 | 31 | 19 | 1 | 16 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 880 | 2 939 | 697 | −94 | 1 585 | 1 082 | −1 336 | 973 |
| Bokslutsdispositioner | −600 | −750 | −180 | 490 | −440 | −250 | 943 | −257 |
| Skatt | 548 | 479 | 119 | 18 | 277 | 163 | 0 | 170 |
| Årets resultat | 1 732 | 1 710 | 397 | 379 | 868 | 669 | −393 | 546 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 84 | 0 | 0 | 0 | 37 | 66 | 96 | 268 |
| Kortfristiga fordringar | 1 664 | 1 502 | 1 102 | 1 429 | 917 | 1 201 | 508 | 3 168 |
| Kassa och bank | 4 258 | 3 235 | 1 421 | 1 185 | 3 370 | 2 237 | 1 386 | 1 280 |
| Omsättningstillgångar | 5 922 | 4 737 | 2 523 | 2 614 | 4 286 | 3 438 | 1 893 | 4 498 |
| Summa tillgångar | 6 006 | 4 737 | 2 523 | 2 614 | 4 323 | 3 504 | 1 989 | 4 765 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 053 | 594 | 696 | 818 | 1 200 | 1 031 | 1 425 | 878 |
| Eget kapital | 2 835 | 2 354 | 1 143 | 1 247 | 2 118 | 1 750 | 1 082 | 1 474 |
| Justerat eget kapital | 4 209 | 3 251 | 1 445 | 1 406 | 2 666 | 1 949 | 1 082 | 2 223 |
| Obeskattade reserver | 1 730 | 1 130 | 380 | 200 | 690 | 250 | 0 | 943 |
| Kortfristiga skulder | 1 441 | 1 253 | 1 000 | 1 167 | 1 515 | 1 504 | 907 | 2 348 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 006 | 4 737 | 2 523 | 2 614 | 4 323 | 3 504 | 1 989 | 4 765 |
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar New Amsterdam AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 10,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 47,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Järfälla.
Bolaget ska erbjuda konsulttjänster inom informationsteknologi, systemutveckling, projektledning, verksamhetsförbättring, utbildning och utredning samt utföra köp och försäljning av fastigheter och värdepapper och förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Myrbäck (f. 1979) Styrelseledamot
- Alexandra Myrbäck (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Peter Myrbäck (f. 1955) Styrelsesuppleant
- Erik Tomas Haglund (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-10 |
|---|---|
| Adress | Markervägen 8, 175 67, Järfälla Besök: Markervägen 8, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |