Aktiebolag Lindesberg 72 sökningar
NEV AB
Elinstallationer
Omsättning 2025
2 mkr
+19,7 %Rörelsemarginal
4,0 %
−3,2 p.e.Soliditet
47,5 %
−1,5 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 965 | 1 641 | 1 181 | 1 444 | 1 594 | 1 102 | 1 068 | 532 |
| Rörelseresultat | 78 | 118 | −30 | 62 | 72 | 70 | 2 | 13 |
| Årets resultat | 47 | 71 | 2 | 38 | 44 | 32 | 2 | 9 |
| Eget kapital | 290 | 242 | 171 | 169 | 131 | 87 | 56 | 54 |
| Balansomslutning | 611 | 494 | 298 | 369 | 677 | 421 | 330 | 170 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 965 | 1 641 | 1 181 | 1 444 | 1 594 | 1 102 | 1 068 | 532 |
| Personalkostnader | 729 | 379 | 366 | 443 | 584 | 358 | 356 | 228 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 4 | 8 | 14 | 12 | 6 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 314 | 314 | 292 | 276 | 220 | 175 | 184 | 72 |
| Övriga rörelseposter, netto | −844 | −829 | −549 | −655 | −704 | −487 | −520 | −215 |
| Rörelseresultat | 78 | 118 | −30 | 62 | 72 | 70 | 2 | 13 |
| Ränteintäkter | 2 | 4 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | 121 | −30 | 62 | 72 | 69 | 2 | 12 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −30 | 34 | −13 | −19 | −26 | 0 | 0 |
| Skatt | 13 | 20 | 1 | 12 | 9 | 11 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 47 | 71 | 2 | 38 | 44 | 32 | 2 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | 4 | 44 | 58 | 19 | 7 |
| Varulager | 49 | 35 | 73 | 47 | 68 | 46 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 152 | 103 | 77 | 35 | 128 | 111 | 29 |
| Kassa och bank | 291 | 307 | 121 | 241 | 531 | 189 | 200 | 134 |
| Omsättningstillgångar | 611 | 494 | 298 | 364 | 633 | 363 | 311 | 163 |
| Summa tillgångar | 611 | 494 | 298 | 369 | 677 | 421 | 330 | 170 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 193 | 121 | 119 | 81 | 37 | 5 | 4 | −5 |
| Eget kapital | 290 | 242 | 171 | 169 | 131 | 87 | 56 | 54 |
| Justerat eget kapital | 350 | 286 | 191 | 215 | 167 | 108 | 56 | 54 |
| Obeskattade reserver | 75 | 55 | 25 | 58 | 45 | 26 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 87 | 87 | 37 | 38 | 116 | 116 | 117 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 110 | 65 | 104 | 385 | 192 | 157 | 116 |
| Summa eget kapital och skulder | 611 | 494 | 298 | 369 | 677 | 421 | 330 | 170 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger NEV AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 47,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Lindesberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Installation, reparation, service och försäljning inom el och värmebranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Konsultationer inom personlig, ledarskaps och företagsutveckling samt samtalsterai, coaching och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jörgen Nelsäter (f. 1965) Verkställande direktör
Styrelse
- Jörgen Nelsäter (f. 1965) Styrelseledamot
- Malin Ploman Nelsäter (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-29 |
|---|---|
| Adress | Ösarhyttan 425, 711 98, Ramsberg Besök: Ösarhyttan 425, Ramsberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |