Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Netset AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Netset AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 752 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 19,9 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 41,3 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 58 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,8 % | 747 | 1 751 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 313 | 1 751 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 1 110 | 1 752 | 37 % |
| Soliditet | 41,3 % | 1 004 | 1 748 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 808 tkr | 766 | 1 752 | 56 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 379 | 1 752 | 78 % |
| Nettoomsättning | 104 857 tkr | 231 | 1 752 | 87 % |
| Rörelseresultat | 20 880 tkr | 126 | 1 752 | 93 % |
| Antal anställda | 58 | 174 | 1 752 | 90 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,8 % | 3 633 | 10 556 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 1 098 | 10 543 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 7 249 | 10 557 | 31 % |
| Soliditet | 41,3 % | 5 957 | 10 531 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 808 tkr | 5 599 | 10 557 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 2 040 | 10 557 | 81 % |
| Nettoomsättning | 104 857 tkr | 1 359 | 10 557 | 87 % |
| Rörelseresultat | 20 880 tkr | 494 | 10 557 | 95 % |
| Antal anställda | 58 | 687 | 10 557 | 93 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,8 % | 30 109 | 87 561 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 8 958 | 87 479 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 60 778 | 87 581 | 31 % |
| Soliditet | 41,3 % | 49 685 | 87 385 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 808 tkr | 46 511 | 87 582 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 360 tkr | 16 280 | 87 582 | 81 % |
| Nettoomsättning | 104 857 tkr | 10 810 | 87 582 | 88 % |
| Rörelseresultat | 20 880 tkr | 4 081 | 87 582 | 95 % |
| Antal anställda | 58 | 5 873 | 87 582 | 93 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .