Aktiebolag Motala
netnovo Solutions AB
62 sökningar
Omsättning 2024
2,8 mkr
−26,3 %Rörelsemarginal
-1,8 %
−3,3 p.e.Soliditet
8,1 %
−4,9 p.e.Anställda
2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 831 | 3 841 | 3 480 | 3 405 | 2 964 |
| Rörelseresultat | −52 | 55 | −426 | 303 | −303 |
| Årets resultat | −221 | 62 | −603 | 220 | −346 |
| Eget kapital | 140 | 344 | 282 | 885 | 665 |
| Balansomslutning | 1 735 | 2 660 | 2 910 | 2 487 | 1 776 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 831 | 3 841 | 3 480 | 3 405 | 2 964 |
| Personalkostnader | 781 | 1 348 | 1 500 | 1 297 | 1 523 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 9 | 15 | 15 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 1 939 | 2 190 | 2 099 | 1 486 | 928 |
| Övriga rörelseposter, netto | −157 | −239 | −292 | −304 | −801 |
| Rörelseresultat | −52 | 55 | −426 | 303 | −303 |
| Räntekostnader | 169 | 187 | 177 | 82 | 47 |
| Resultat efter finansiella poster | −221 | 62 | −603 | 220 | −346 |
| Årets resultat | −221 | 62 | −603 | 220 | −346 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 864 | 822 | 1 188 | 1 003 | 778 |
| Varulager | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 811 | 1 778 | 1 662 | 1 424 | 938 |
| Omsättningstillgångar | 871 | 1 839 | 1 722 | 1 485 | 998 |
| Summa tillgångar | 1 735 | 2 660 | 2 910 | 2 487 | 1 776 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 144 | 182 | 785 | 565 | 911 |
| Eget kapital | 140 | 344 | 282 | 885 | 665 |
| Justerat eget kapital | 140 | 344 | 282 | 885 | 665 |
| Långfristiga skulder | 827 | 1 024 | 1 144 | 689 | 323 |
| Kortfristiga skulder | 768 | 1 292 | 1 484 | 913 | 788 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 735 | 2 660 | 2 910 | 2 487 | 1 776 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Ansvarsförbindelser | 117 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte netnovo Solutions AB 2,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 562 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,8 procent, och soliditeten var låg — 8,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Motala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, försäljning av mjukvara, drift av webbhotell och produktion samt drift av webbsidor jämte därmed förenliga verksamheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Webling (f. 1982) Styrelseledamot
- Kristin Webling (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Andreas Lidhed (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Södra Freberga 6, 591 92, Motala Besök: Södra Freberga 6, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-203110 |