Aktiebolag Gislaved
Neringa Städtjänster AB
56 sökningar
Omsättning 2025
7,5 mkr
+15,9 %Rörelsemarginal
11,0 %
+1,3 p.e.Soliditet
45,3 %
+8,0 p.e.Anställda
16
+6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 503 | 6 473 | 5 275 | 4 546 | 3 645 |
| Rörelseresultat | 824 | 628 | 354 | 123 | 207 |
| Årets resultat | 506 | 365 | 253 | 76 | 109 |
| Eget kapital | 662 | 436 | 321 | 268 | 190 |
| Balansomslutning | 2 135 | 1 591 | 1 350 | 1 247 | 845 |
| Anställda | 16 | 15 | 12 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 503 | 6 473 | 5 275 | 4 546 | 3 645 |
| Personalkostnader | 5 401 | 4 714 | 4 037 | 3 437 | 2 814 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 20 | 10 | 7 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 985 | 845 | 840 | 937 | 617 |
| Övriga rörelseposter, netto | −280 | −266 | −34 | −42 | — |
| Rörelseresultat | 824 | 628 | 354 | 123 | 207 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 19 | 37 | 25 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | 825 | 611 | 319 | 98 | 189 |
| Bokslutsdispositioner | −186 | −150 | 0 | 0 | −47 |
| Skatt | 132 | 96 | 66 | 22 | 32 |
| Årets resultat | 506 | 365 | 253 | 76 | 109 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 65 | 56 | 76 | 32 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 1 476 | 976 | 894 | 999 | 719 |
| Kassa och bank | 594 | 559 | 380 | 216 | 113 |
| Omsättningstillgångar | 2 070 | 1 535 | 1 274 | 1 216 | 832 |
| Summa tillgångar | 2 135 | 1 591 | 1 350 | 1 247 | 845 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 106 | 21 | 18 | 142 | 31 |
| Eget kapital | 662 | 436 | 321 | 268 | 190 |
| Justerat eget kapital | 966 | 592 | 358 | 305 | 227 |
| Obeskattade reserver | 383 | 197 | 47 | 47 | 47 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 96 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 090 | 958 | 982 | 836 | 608 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 135 | 1 591 | 1 350 | 1 247 | 845 |
Verksamhet
Neringa Städtjänster AB omsatte 7,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,0 procent, och soliditeten var god — 45,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 16 personer och har sitt säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, rengöring och lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Neringa Venckiene (f. 1981) Styrelseledamot
- Saulius Venckus (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Robert Malmer (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-04-12 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Sandvägen 1, 334 32, Anderstorp Besök: Sandvägen 1, Anderstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |