Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nerike Återvinning AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nerike Återvinning AB minskade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 101 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 5,5 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 33,2 procent — branschens median är 50,2 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Återvinning av källsorterat material
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 46 | 87 | 47 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 8 | 86 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,4 % | 82 | 101 | 19 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 51 | 101 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 53 | 101 | 48 % |
| Soliditet | 33,2 % | 78 | 101 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 693 tkr | 46 | 101 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 45 | 101 | 55 % |
| Nettoomsättning | 48 007 tkr | 42 | 101 | 58 % |
| Rörelseresultat | 2 635 tkr | 48 | 101 | 52 % |
| Antal anställda | 13 | 41 | 101 | 59 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 471 | 2 027 | 77 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 508 | 2 006 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,4 % | 1 929 | 2 233 | 14 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 1 101 | 2 232 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 1 443 | 2 233 | 35 % |
| Soliditet | 33,2 % | 1 542 | 2 229 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 693 tkr | 452 | 2 233 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 753 | 2 233 | 66 % |
| Nettoomsättning | 48 007 tkr | 505 | 2 233 | 77 % |
| Rörelseresultat | 2 635 tkr | 595 | 2 233 | 73 % |
| Antal anställda | 13 | 671 | 2 233 | 70 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 17 957 | 78 296 | 77 % | |
| Värdeförändring | +37,0 % | 19 911 | 77 179 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,4 % | 74 659 | 87 570 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 42 274 | 87 488 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 55 948 | 87 590 | 36 % |
| Soliditet | 33,2 % | 59 807 | 87 388 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 693 tkr | 17 519 | 87 591 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 28 883 | 87 591 | 67 % |
| Nettoomsättning | 48 007 tkr | 20 266 | 87 591 | 77 % |
| Rörelseresultat | 2 635 tkr | 22 948 | 87 591 | 74 % |
| Antal anställda | 13 | 27 400 | 87 591 | 69 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .