Aktiebolag Uppsala
Neoki Pharma AB
45 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
89,7 %
+11,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 414 | 495 | 783 | 253 | 0 | 0 | 20 |
| Rörelseresultat | −36 | 394 | 467 | 760 | 230 | −15 | −28 | −2 |
| Årets resultat | 1 | 228 | 412 | 603 | 183 | −17 | −14 | −3 |
| Eget kapital | 1 674 | 1 673 | 1 445 | 1 233 | 830 | 647 | 664 | 678 |
| Balansomslutning | 1 867 | 2 151 | 1 926 | 2 074 | 1 181 | 893 | 923 | 1 133 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 414 | 495 | 783 | 253 | 0 | 0 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 20 | 28 | 23 | 23 | 15 | 28 | 22 |
| Rörelseresultat | −36 | 394 | 467 | 760 | 230 | −15 | −28 | −2 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 6 | 1 | 0 | 0 | 16 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | 389 | 467 | 760 | 230 | −31 | −30 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | −100 | 58 | 0 | 0 | 14 | 17 | 0 |
| Skatt | 2 | 62 | 112 | 157 | 48 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 | 228 | 412 | 603 | 183 | −17 | −14 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 450 | 1 450 | 250 | 250 | 250 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 85 | 142 | 352 | 128 | 273 | 190 | 0 |
| Kassa och bank | 388 | 616 | 1 534 | 1 472 | 803 | 620 | 733 | 1 133 |
| Omsättningstillgångar | 417 | 701 | 1 676 | 1 824 | 931 | 893 | 923 | 1 133 |
| Summa tillgångar | 1 867 | 2 151 | 1 926 | 2 074 | 1 181 | 893 | 923 | 1 133 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 623 | 1 395 | 983 | 580 | 597 | 614 | 628 | 631 |
| Eget kapital | 1 674 | 1 673 | 1 445 | 1 233 | 830 | 647 | 664 | 678 |
| Justerat eget kapital | 1 865 | 1 896 | 1 589 | 1 422 | 1 019 | 837 | 864 | 892 |
| Obeskattade reserver | 241 | 281 | 181 | 238 | 238 | 239 | 252 | 269 |
| Långfristiga skulder | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Kortfristiga skulder | −56 | 189 | 292 | 595 | 106 | 0 | 0 | 179 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 867 | 2 151 | 1 926 | 2 074 | 1 181 | 893 | 923 | 1 133 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom läkemedelsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Lundqvist (f. 1951) Styrelseledamot
- Christina Eriksson (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-20 |
|---|---|
| Bransch | Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109) |
| Adress | Berthåga byväg 14A, 752 60, Uppsala Besök: Berthåga Byväg 14 A, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |