Aktiebolag Stockholm
Nelion Entertainment AB
57 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
−50,3 %Rörelsemarginal
55,2 %
+49,4 p.e.Soliditet
68,6 %
+32,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 981 | 6 004 | 3 153 | 126 | 298 | 321 | 524 | 359 |
| Rörelseresultat | 1 647 | 351 | 1 043 | 50 | 132 | 68 | 267 | 102 |
| Årets resultat | 1 294 | 281 | 621 | 0 | 78 | 53 | 159 | 79 |
| Eget kapital | 1 345 | 405 | 672 | 51 | 128 | 103 | 210 | 130 |
| Balansomslutning | 1 962 | 1 132 | 1 155 | 91 | 402 | 306 | 617 | 304 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 981 | 6 004 | 3 153 | 126 | 298 | 321 | 524 | 359 |
| Personalkostnader | 245 | 1 430 | 1 516 | 0 | 0 | 35 | 26 | 26 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 352 | 389 | 314 | 76 | 166 | 116 | 128 | 115 |
| Övriga rörelseposter, netto | −724 | −3 834 | −280 | — | — | −102 | −103 | −116 |
| Rörelseresultat | 1 647 | 351 | 1 043 | 50 | 132 | 68 | 267 | 102 |
| Ränteintäkter | 1 | 8 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 642 | 358 | 1 045 | 50 | 132 | 68 | 267 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −262 | 98 | −33 | 0 | −65 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −147 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 348 | 77 | 162 | 1 | 20 | 15 | 43 | 22 |
| Årets resultat | 1 294 | 281 | 621 | 0 | 78 | 53 | 159 | 79 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 579 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 394 | 85 | 187 | 78 | 225 | 304 | 467 | 299 |
| Kassa och bank | 989 | 1 047 | 968 | 13 | 177 | 2 | 150 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 1 383 | 1 132 | 1 155 | 91 | 402 | 306 | 617 | 304 |
| Summa tillgångar | 1 962 | 1 132 | 1 155 | 91 | 402 | 306 | 617 | 304 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 74 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Eget kapital | 1 345 | 405 | 672 | 51 | 128 | 103 | 210 | 130 |
| Justerat eget kapital | 1 553 | 613 | 880 | 51 | 206 | 155 | 262 | 130 |
| Obeskattade reserver | 262 | 262 | 262 | 0 | 98 | 65 | 65 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 355 | 465 | 221 | 40 | 176 | 138 | 342 | 174 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 962 | 1 132 | 1 155 | 91 | 402 | 306 | 617 | 304 |
Verksamhet
Mätt mot de 803 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Nelion Entertainment AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 55,2 procent, och soliditeten var hög — 68,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 50 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom event, resor, krog- och nöjesbranschen och därmed jämförlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matias Gehlin (f. 1973) Styrelseledamot
- David Johansson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Researrangemang (SNI 79120) |
| Adress | Box 45136, 104 30, Stockholm Besök: Box 45136, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |