starkabolag.se

Aktiebolag Härryda

Need & Friends AB

136 sökningar

Omsättning 2025

3,9 mkr

+4,6 %
Rörelsemarginal

1,5 %

+5,5 p.e.
Soliditet

30,3 %

−4,3 p.e.
Anställda

5

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 9163 7433 7844 2303 610
Rörelseresultat59−1492132771
Årets resultat264895567
Eget kapital374348344254199
Balansomslutning1 2731 0481 1301 2111 029
Anställda55555
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 9163 7433 7844 2303 610
Personalkostnader2 9852 9792 9473 2243 080
Av- och nedskrivningar35353133
Övriga externa kostnader890891805743543
Övriga rörelseposter, netto53—206787
Rörelseresultat59−1492132771
Ränteintäkter0680——
Räntekostnader262021
Resultat efter finansiella poster33−8389188109
Bokslutsdispositioner3870−80−25
Skatt10005318
Årets resultat264895567

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar7810211469
Kortfristiga fordringar452454442548530
Kassa och bank128492574133146
Omsättningstillgångar1 1959461 0161 2051 020
Summa tillgångar1 2731 0481 1301 2111 029
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat29829420514982
Eget kapital374348344254199
Justerat eget kapital386362427337219
Obeskattade reserver151810510525
Kortfristiga skulder884682681852805
Summa eget kapital och skulder1 2731 0481 1301 2111 029

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Need & Friends AB 3,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,5 procent, och soliditeten var god — 30,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Härryda.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bedriva verksamhet inom området hushållsnära tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsulttjänster inom inredning och design samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Need & Friends AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Need & Friends AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Need & Friends AB (556690-3455)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2005-11-11
Bransch Lokalvård (SNI 81210)
Adress
Öijaredsvägen 15, 448 92, Floda
Besök: Öijaredsvägen 15, Floda
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad