Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar NCGeo AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
NCGeo AB ökade omsättningen med 59 procent senaste året. Medianen bland branschens 144 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 2,4 procent, mot branschmedianens 7,5 procent.
Soliditeten ligger på 31,3 procent — branschens median är 54,5 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med mät- och precisionsinstrument
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 81 | 122 | 34 % | |
| Värdeförändring | +182,0 % | 3 | 121 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +58,6 % | 11 | 144 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 118 | 144 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 85 | 144 | 41 % |
| Soliditet | 31,3 % | 114 | 143 | 20 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 175 tkr | 125 | 144 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 53 tkr | 124 | 144 | 14 % |
| Nettoomsättning | 36 973 tkr | 83 | 144 | 42 % |
| Rörelseresultat | 895 tkr | 116 | 144 | 19 % |
| Antal anställda | 17 | 49 | 144 | 66 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 884 | 21 786 | 64 % | |
| Värdeförändring | +182,0 % | 1 091 | 21 398 | 95 % |
| Tillväxt i omsättning | +58,6 % | 1 344 | 24 743 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 15 677 | 24 710 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 13 502 | 24 752 | 45 % |
| Soliditet | 31,3 % | 16 912 | 24 704 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 175 tkr | 10 436 | 24 753 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 53 tkr | 15 004 | 24 753 | 39 % |
| Nettoomsättning | 36 973 tkr | 8 003 | 24 753 | 68 % |
| Rörelseresultat | 895 tkr | 12 190 | 24 753 | 51 % |
| Antal anställda | 17 | 6 997 | 24 753 | 72 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 26 624 | 78 286 | 66 % | |
| Värdeförändring | +182,0 % | 3 108 | 77 169 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +58,6 % | 3 714 | 87 562 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 57 506 | 87 475 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 46 679 | 87 581 | 47 % |
| Soliditet | 31,3 % | 62 037 | 87 381 | 29 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 175 tkr | 36 358 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 53 tkr | 55 293 | 87 582 | 37 % |
| Nettoomsättning | 36 973 tkr | 24 709 | 87 582 | 72 % |
| Rörelseresultat | 895 tkr | 42 544 | 87 582 | 51 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 582 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .