Aktiebolag Kalmar
NCF AB
11 sökningar
930 tkr
+2,0 %3,7 %
−1,3 p.e.72,8 %
+6,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 930 | 912 | 926 | 963 |
| Rörelseresultat | 34 | 45 | 38 | 141 |
| Årets resultat | 25 | 36 | 30 | 112 |
| Eget kapital | 227 | 202 | 166 | 137 |
| Balansomslutning | 312 | 305 | 344 | 365 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 930 | 912 | 926 | 963 |
| Personalkostnader | 559 | 536 | 513 | 482 |
| Övriga externa kostnader | 154 | 151 | 186 | 152 |
| Övriga rörelseposter, netto | −183 | −180 | −189 | −188 |
| Rörelseresultat | 34 | 45 | 38 | 141 |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | 45 | 38 | 141 |
| Skatt | 9 | 9 | 8 | 29 |
| Årets resultat | 25 | 36 | 30 | 112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 28 | 24 | 21 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 59 | 48 | 9 |
| Kassa och bank | 250 | 222 | 275 | 334 |
| Omsättningstillgångar | 312 | 305 | 344 | 365 |
| Summa tillgångar | 312 | 305 | 344 | 365 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 177 | 141 | 111 | 0 |
| Eget kapital | 227 | 202 | 166 | 137 |
| Justerat eget kapital | 227 | 202 | 166 | 137 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 103 | 178 | 228 |
| Summa eget kapital och skulder | 312 | 305 | 344 | 365 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 984 granskade bolag ligger NCF AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 930 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 72,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Kalmar.
Frisör, klipper och färgar hår.
Styrelse & ledning
- Nina Fredsson (f. 1996) Styrelseledamot
- Anne Fredsson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Västra Sjögatan 22, 392 32, Kalmar Besök: Västra Sjögatan 22, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |