Aktiebolag Solna 422 sökningar
NCC Property Development Nordic AB
Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
29,1 mkr
+19,7 %-143,2 %
−56,9 p.e.11,0 %
−26,0 p.e.8
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 134 | 24 338 | 20 375 | 23 154 | 27 991 | 37 242 | 38 938 | 27 600 |
| Rörelseresultat | −41 713 | −20 998 | −24 117 | −24 924 | −17 683 | −5 929 | −12 939 | −17 425 |
| Årets resultat | −674 580 | 417 865 | 367 598 | 442 702 | 758 914 | 494 114 | 334 183 | 401 135 |
| Eget kapital | 289 005 | 647 862 | 429 490 | 511 822 | 818 888 | 759 741 | 965 601 | 931 497 |
| Balansomslutning | 2 635 660 | 1 752 313 | 1 306 590 | 1 450 645 | 1 718 969 | 1 328 464 | 1 270 214 | 1 330 369 |
| Anställda | 8 | 8 | 10 | 10 | 12 | 13 | 14 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 134 | 24 338 | 20 375 | 23 154 | 27 991 | 37 242 | 38 938 | 27 600 |
| Kostnad sålda varor | 3 451 | 3 090 | 1 531 | 2 643 | 4 984 | 9 260 | 12 409 | 9 758 |
| Bruttoresultat | 25 683 | 21 248 | 18 844 | 20 511 | 23 007 | 27 982 | 26 529 | 17 842 |
| Rörelseresultat | −41 713 | −20 998 | −24 117 | −24 924 | −17 683 | −5 929 | −12 939 | −17 425 |
| Ränteintäkter | 1 254 | 741 | 23 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 50 189 | 47 194 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −703 906 | 397 549 | 344 412 | 418 394 | 742 529 | 485 799 | 322 054 | 345 327 |
| Bokslutsdispositioner | 29 331 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 19 512 | 22 924 | 24 374 | 16 326 | 7 421 | 12 084 | 56 364 |
| Skatt | 4 | −803 | −261 | 66 | −59 | −894 | −45 | 556 |
| Årets resultat | −674 580 | 417 865 | 367 598 | 442 702 | 758 914 | 494 114 | 334 183 | 401 135 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 480 936 | 1 007 130 | 991 003 | 910 321 | 914 140 | 925 173 | 927 094 | 929 459 |
| Kortfristiga fordringar | 1 154 724 | 745 183 | 315 587 | 540 324 | 804 829 | 403 291 | 343 120 | 400 910 |
| Omsättningstillgångar | 1 154 724 | 745 183 | 315 587 | 540 324 | 804 829 | 403 291 | 343 120 | 400 910 |
| Summa tillgångar | 2 635 660 | 1 752 313 | 1 306 590 | 1 450 645 | 1 718 969 | 1 328 464 | 1 270 214 | 1 330 369 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 113 485 | 229 897 | 61 792 | 69 020 | 59 874 | 265 527 | 631 318 | 530 262 |
| Eget kapital | 289 005 | 647 862 | 429 490 | 511 822 | 818 888 | 759 741 | 965 601 | 931 497 |
| Justerat eget kapital | 289 005 | 647 862 | 429 490 | 511 822 | 818 888 | 759 741 | 965 601 | 931 497 |
| Avsättningar | 11 325 | 10 944 | 7 906 | 6 856 | 7 070 | 5 178 | 4 644 | 3 367 |
| Långfristiga skulder | 312 233 | 340 222 | 200 180 | 57 984 | 117 384 | 519 624 | 98 846 | 52 212 |
| Kortfristiga skulder | 2 023 097 | 753 285 | 669 014 | 873 983 | 775 627 | 43 921 | 201 123 | 343 293 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 635 660 | 1 752 313 | 1 306 590 | 1 450 645 | 1 718 969 | 1 328 464 | 1 270 214 | 1 330 369 |
| Ställda säkerheter | 11 325 | 10 944 | 7 906 | 6 856 | 7 070 | 5 178 | 4 644 | 3 367 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 721 granskade bolag ligger NCC Property Development Nordic AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 29,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -143,2 procent, och soliditeten var måttlig — 11,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Solna.
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joachim Holmberg (f. 1971) Verkställande direktör
- Tomas Carlsson (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Joachim Holmberg (f. 1971) Styrelseledamot
- Susanne Lithander (f. 1961) Styrelseledamot
- Ann-Marie Inez Hedbeck (f. 1972) Styrelseledamot
- Valentyn Zhuravel (f. 1983) Huvudansvarig revisor
- Frida Jacobson (f. 1964) Extern firmatecknare
- Ahmed Galijasevic (f. 1986) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | NCC Aktiebolag (556034-5174) |
|---|---|
| Koncernmoder | NCC Aktiebolag (556034-5174) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-20 |
|---|---|
| Adress | 170 80, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-58551000 |