Aktiebolag Robertsfors
NC:s Lantbruk AB
135 sökningar
Omsättning 2025
492 tkr
+44,3 %Rörelsemarginal
-262,0 %
+55,6 p.e.Soliditet
90,3 %
+0,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 492 | 341 | 424 | 6 895 | 6 219 |
| Rörelseresultat | −1 289 | −1 083 | −224 | 1 177 | 1 264 |
| Årets resultat | −316 | 72 | 178 | 1 964 | 1 274 |
| Eget kapital | 11 565 | 12 082 | 12 210 | 12 232 | 10 467 |
| Balansomslutning | 13 104 | 14 409 | 15 318 | 16 898 | 16 538 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 492 | 341 | 424 | 6 895 | 6 219 |
| Personalkostnader | 1 433 | 1 611 | 1 456 | 1 693 | 1 754 |
| Av- och nedskrivningar | 172 | 212 | 428 | 693 | 791 |
| Övriga externa kostnader | 148 | 259 | 425 | 1 205 | 1 369 |
| Övriga rörelseposter, netto | −28 | 658 | 1 661 | −2 127 | −1 041 |
| Rörelseresultat | −1 289 | −1 083 | −224 | 1 177 | 1 264 |
| Ränteintäkter | 203 | 346 | 109 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 4 | 3 | 7 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 086 | −741 | −69 | 1 560 | 1 317 |
| Bokslutsdispositioner | 770 | 845 | 300 | 867 | 299 |
| Skatt | 0 | 32 | 54 | 462 | 343 |
| Årets resultat | −316 | 72 | 178 | 1 964 | 1 274 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 028 | 1 242 | 2 699 | 5 200 | 6 918 |
| Varulager | 0 | 0 | 11 | 55 | 1 145 |
| Kortfristiga fordringar | 706 | 650 | 765 | 592 | 1 009 |
| Kassa och bank | 11 370 | 12 517 | 11 843 | 11 051 | 7 466 |
| Omsättningstillgångar | 12 076 | 13 167 | 12 619 | 11 698 | 9 620 |
| Summa tillgångar | 13 104 | 14 409 | 15 318 | 16 898 | 16 538 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 11 761 | 11 890 | 11 912 | 10 148 | 9 074 |
| Eget kapital | 11 565 | 12 082 | 12 210 | 12 232 | 10 467 |
| Justerat eget kapital | 11 827 | 12 955 | 13 754 | 14 015 | 12 938 |
| Obeskattade reserver | 330 | 1 100 | 1 945 | 2 245 | 3 112 |
| Långfristiga skulder | 1 118 | 930 | 923 | 1 499 | 1 901 |
| Kortfristiga skulder | 91 | 297 | 240 | 922 | 1 058 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 104 | 14 409 | 15 318 | 16 898 | 16 538 |
| Ställda säkerheter | 900 | 0 | 900 | 2 345 | 3 361 |
Verksamhet
NC:s Lantbruk AB omsatte 492 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 8,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -262,0 procent, och soliditeten var hög — 90,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Robertsfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva jordbruksverksamhet med uthyrning av personal och maskiner till andra lantbruksföretag och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nils Jakobsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Carina Linder (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410) |
| Adress | V Kålaboda 357, 915 95, Ånäset Besök: Västra Kålaboda 357, Ånäset |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0934-50102 |