Aktiebolag Upplands-Väsby
NC Konstruktion AB
74 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
89,4 %
+44,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 75 | 47 | 285 | 137 | 517 | 129 | 90 |
| Rörelseresultat | −10 | 15 | 23 | 2 | −123 | 306 | 81 | 78 |
| Årets resultat | −10 | 12 | 25 | 2 | −123 | 231 | 62 | 61 |
| Eget kapital | 93 | 103 | 92 | 66 | 63 | 186 | 155 | 143 |
| Balansomslutning | 104 | 227 | 324 | 221 | 140 | 312 | 200 | 184 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 75 | 47 | 285 | 137 | 517 | 129 | 90 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 212 | 101 | 101 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 43 | 23 | 71 | 148 | 110 | 46 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −17 | −1 | — | −11 | — | −2 | −4 |
| Rörelseresultat | −10 | 15 | 23 | 2 | −123 | 306 | 81 | 78 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 12 | 25 | 2 | −123 | 306 | 81 | 78 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 19 | 17 |
| Årets resultat | −10 | 12 | 25 | 2 | −123 | 231 | 62 | 61 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 29 | 124 | 243 | 168 | 66 | 34 | 16 | 42 |
| Kassa och bank | 75 | 103 | 81 | 53 | 74 | 278 | 184 | 142 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 227 | 324 | 221 | 140 | 312 | 200 | 184 |
| Summa tillgångar | 104 | 227 | 324 | 221 | 140 | 312 | 200 | 184 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 53 | 41 | 17 | 14 | 136 | −95 | 43 | 32 |
| Eget kapital | 93 | 103 | 92 | 66 | 63 | 186 | 155 | 143 |
| Justerat eget kapital | 93 | 103 | 92 | 66 | 63 | 186 | 155 | 143 |
| Långfristiga skulder | 0 | 99 | 99 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 25 | 133 | 153 | 75 | 126 | 45 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 104 | 227 | 324 | 221 | 140 | 312 | 200 | 184 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Upplands-Väsby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska driva konsulterande verksamhet inom byggteknik och design. Med design menas hur utformningen kan se ut på konstruk- tionen på en villa eller flerbostadshus, alltså utseendet på byggnaden.
Styrelse & ledning
Styrelse
- George Kavas (f. 1980) Styrelseledamot
- Musa Cavas (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-07-23 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Eksbergsvägen 8b, 194 54, Upplands Väsby Besök: Eksbergsvägen 8 B, Upplands Väsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |