Aktiebolag Staffanstorp
NC Flink AB
38 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+21,7 %Rörelsemarginal
43,3 %
−55,1 p.e.Soliditet
60,8 %
+1,3 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 065 | 875 | 825 | 200 | 480 | 10 | 100 | 150 |
| Rörelseresultat | 461 | 861 | 815 | 191 | 473 | 4 | 95 | 139 |
| Årets resultat | 278 | 531 | 491 | 151 | 421 | 3 | 56 | 82 |
| Eget kapital | 1 992 | 1 282 | 751 | 260 | 608 | 188 | 184 | 129 |
| Balansomslutning | 3 276 | 2 156 | 1 285 | 548 | 713 | 258 | 319 | 238 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 065 | 875 | 825 | 200 | 480 | 10 | 100 | 150 |
| Personalkostnader | 583 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 21 | 14 | 10 | 9 | 7 | 6 | 5 | 11 |
| Rörelseresultat | 461 | 861 | 815 | 191 | 473 | 4 | 95 | 139 |
| Ränteintäkter | 14 | 34 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 473 | 894 | 819 | 191 | 473 | 4 | 95 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | −224 | −200 | 0 | 58 | 0 | −24 | −34 |
| Skatt | 75 | 139 | 128 | 39 | 110 | 1 | 15 | 23 |
| Årets resultat | 278 | 531 | 491 | 151 | 421 | 3 | 56 | 82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 275 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 137 | 1 036 | 254 | 491 | 27 | 148 | 0 |
| Kassa och bank | 947 | 2 019 | 249 | 294 | 222 | 231 | 171 | 238 |
| Omsättningstillgångar | 1 001 | 2 156 | 1 285 | 548 | 713 | 258 | 319 | 238 |
| Summa tillgångar | 3 276 | 2 156 | 1 285 | 548 | 713 | 258 | 319 | 238 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 232 | 701 | 210 | 59 | 137 | 135 | 78 | −3 |
| Eget kapital | 1 992 | 1 282 | 751 | 260 | 608 | 188 | 184 | 129 |
| Justerat eget kapital | 2 424 | 1 619 | 910 | 260 | 608 | 234 | 231 | 156 |
| Obeskattade reserver | 544 | 424 | 200 | 0 | 0 | 58 | 59 | 34 |
| Långfristiga skulder | 539 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 633 | 450 | 334 | 288 | 105 | 12 | 76 | 75 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 276 | 2 156 | 1 285 | 548 | 713 | 258 | 319 | 238 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 900 granskade bolag ligger NC Flink AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 43,3 procent, och soliditeten var hög — 60,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva jordbruksverksamhet, handel & förvaltning av fastigheter och värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Nicklas Flink (f. 1978) Styrelseledamot
- Charlotte Flink (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Blandat jordbruk (SNI 01500) |
| Adress | Möllebergavägen 292, 245 93, Staffanstorp Besök: Möllebergavägen 292, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |