starkabolag.se

Aktiebolag Söderhamn

NBG El & Industrimontage AB

83 sökningar

Omsättning 2025

622 tkr

−71,8 %
Rörelsemarginal

18,2 %

+9,5 p.e.
Soliditet

55,6 %

−22,8 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-042021-04
Omsättning6222 20933805 996
Rörelseresultat113191−28−19−14
Årets resultat66128−32−20−21
Eget kapital140275147179199
Balansomslutning343386159185324
Anställda00006
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-08*2022-042021-04
Nettoomsättning6222 20933805 996
Personalkostnader00001 410
Av- och nedskrivningar000021
Övriga externa kostnader52435370998
Övriga rörelseposter, netto−457−1 975−313—−3 581
Rörelseresultat113191−28−19−14
Räntekostnader11117
Resultat efter finansiella poster113190−29−20−21
Bokslutsdispositioner−29−35000
Skatt1827300
Årets resultat66128−32−20−21

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-08*2022-042021-04
Anläggningstillgångar00125085
Kortfristiga fordringar3219512233
Kassa och bank3113672963205
Omsättningstillgångar34338633185238
Summa tillgångar343386159185324
Aktiekapital252525250250
Balanserat resultat49122154−51−30
Eget kapital140275147179199
Justerat eget kapital191303147179199
Obeskattade reserver6435000
Långfristiga skulder101480018
Kortfristiga skulder3828126107
Summa eget kapital och skulder343386159185324
Ställda säkerheter0750750750750

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte NBG El & Industrimontage AB 622 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 747 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 18,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 55,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 72 procent. Bolaget hör hemma i Söderhamn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är el- och kraftinstallationer samt försäljning av elmateriel, bemanning och förvaltning av fast och lös egendom såsom värdepapper och därmed liknande instrument, jämte därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är NBG El & Industrimontage AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av NBG El & Industrimontage AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller NBG El & Industrimontage AB (556483-6582)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

NBG El & Industrimontage AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1994-02-23
Bransch Personaluthyrning (SNI 78201)
Adress
Båtsmansvägen 9, 826 66, Marmaverken
Besök: Båtsmansvägen 9, Marmaverken
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0278-12050