Aktiebolag Falun
Natural Resources Invest Sweden AB
44 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,1 %
−0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 2 003 |
| Rörelseresultat | −47 | −7 | −10 | −54 | −26 | 179 | −403 |
| Årets resultat | −47 | −7 | −10 | −54 | −26 | 179 | −404 |
| Eget kapital | 979 | 1 026 | 1 033 | 1 043 | 1 097 | 163 | −159 |
| Balansomslutning | 988 | 1 033 | 1 040 | 1 051 | 1 104 | 210 | 33 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 2 003 |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 1 322 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 7 | 9 | 54 | 26 | 21 | 490 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 67 | −594 |
| Rörelseresultat | −47 | −7 | −10 | −54 | −26 | 179 | −403 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −7 | −10 | −54 | −26 | 179 | −404 |
| Årets resultat | −47 | −7 | −10 | −54 | −26 | 179 | −404 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 600 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 384 | 384 | 384 | 384 | 384 | 16 | 0 |
| Kassa och bank | 4 | 499 | 506 | 517 | 570 | 194 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 388 | 883 | 890 | 901 | 954 | 210 | 33 |
| Summa tillgångar | 988 | 1 033 | 1 040 | 1 051 | 1 104 | 210 | 33 |
| Aktiekapital | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 16 | 23 | 33 | 87 | 113 | −209 | 0 |
| Eget kapital | 979 | 1 026 | 1 033 | 1 043 | 1 097 | 163 | −159 |
| Justerat eget kapital | 979 | 1 026 | 1 033 | 1 043 | 1 097 | 163 | −159 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 7 | 7 | 8 | 7 | 47 | 192 |
| Summa eget kapital och skulder | 988 | 1 033 | 1 040 | 1 051 | 1 104 | 210 | 33 |
| Ansvarsförbindelser | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 338 | 195 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska investera i verksamheter, projekt och tillgångar som främjar hållbar utveckling. Bolaget investerar i lösningar för plaståtervinning och hållbar avfallshantering, med målet att öka materialåtervinningen och minska avfallsmängder och klimatpåverkan.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tommy Hafvsdalen (f. 1971) Styrelseledamot
- Camilla Hafvsdalen (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-07-09 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Granvägen 2, 791 37, Falun Besök: Granvägen 2, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |