Aktiebolag Nässjö
Nässjö Biltvätt AB
439 sökningar
Omsättning 2025
2,8 mkr
+36,6 %Rörelsemarginal
22,3 %
+25,8 p.e.Soliditet
91,4 %
+1,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 798 | 2 048 | 2 287 | 2 402 | 1 806 | 1 587 | 622 |
| Rörelseresultat | 624 | −71 | 228 | 244 | −136 | −613 | −905 |
| Årets resultat | 623 | −72 | 78 | −656 | −137 | −615 | −906 |
| Eget kapital | 2 563 | 1 939 | 2 211 | 2 133 | 54 | 54 | 54 |
| Balansomslutning | 2 805 | 2 153 | 2 373 | 2 664 | 4 087 | 4 378 | 4 641 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 798 | 2 048 | 2 287 | 2 402 | 1 806 | 1 587 | 622 |
| Personalkostnader | 7 | 8 | 215 | 362 | 300 | 827 | 572 |
| Av- och nedskrivningar | 387 | 386 | 386 | 407 | 412 | 346 | 126 |
| Övriga externa kostnader | 1 641 | 1 643 | 1 344 | 1 287 | 1 207 | 731 | 722 |
| Övriga rörelseposter, netto | −139 | −82 | −114 | −102 | −23 | −296 | −107 |
| Rörelseresultat | 624 | −71 | 228 | 244 | −136 | −613 | −905 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 150 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 623 | −72 | 78 | −656 | −137 | −615 | −906 |
| Årets resultat | 623 | −72 | 78 | −656 | −137 | −615 | −906 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 411 | 1 733 | 2 119 | 2 505 | 3 762 | 3 914 | 4 260 |
| Varulager | 48 | 50 | 38 | 58 | 36 | 17 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 270 | 218 | 86 | 70 | 273 | 424 | 346 |
| Kassa och bank | 1 076 | 152 | 130 | 31 | 16 | 24 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 1 394 | 420 | 254 | 159 | 325 | 464 | 381 |
| Summa tillgångar | 2 805 | 2 153 | 2 373 | 2 664 | 4 087 | 4 378 | 4 641 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 890 | 2 161 | 2 083 | 4 | 4 | 4 | 0 |
| Eget kapital | 2 563 | 1 939 | 2 211 | 2 133 | 54 | 54 | 54 |
| Justerat eget kapital | 2 563 | 1 939 | 2 211 | 2 133 | 54 | 54 | 54 |
| Långfristiga skulder | 0 | 97 | 0 | 364 | 3 414 | 3 709 | 3 617 |
| Kortfristiga skulder | 242 | 117 | 162 | 167 | 619 | 615 | 970 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 805 | 2 153 | 2 373 | 2 664 | 4 087 | 4 378 | 4 641 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 910 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 349 granskade bolag ligger Nässjö Biltvätt AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,3 procent, och soliditeten var hög — 91,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 37 procent. Sätet finns i Nässjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva en komplett bilvårdsanläggning och café jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ivica Beslic (f. 1977) Styrelseledamot
- Vanja Beslic (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Gjutare gatan 1, 571 42, Nässjö Besök: Gjutaregatan 1, Nässjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |