Aktiebolag Halmstad
NAC Fastigheter AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
89 sökningar
534 tkr
+5,5 %57,5 %
−0,0 p.e.15,4 %
−11,9 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 534 | 506 | 506 | 504 | 504 | 502 | 498 | 516 |
| Rörelseresultat | 307 | 291 | 193 | 264 | 256 | 274 | 249 | 228 |
| Årets resultat | 173 | 139 | 74 | 173 | 157 | 172 | 144 | 126 |
| Eget kapital | 372 | 799 | 760 | 786 | 713 | 856 | 684 | 540 |
| Balansomslutning | 2 423 | 2 932 | 2 969 | 3 090 | 3 145 | 3 497 | 3 379 | 3 493 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 534 | 506 | 506 | 504 | 504 | 502 | 498 | 516 |
| Av- och nedskrivningar | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 155 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 69 | 186 | 94 | 102 | 83 | 102 | 149 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 19 | — | — | — | — | 16 |
| Rörelseresultat | 307 | 291 | 193 | 264 | 256 | 274 | 249 | 228 |
| Ränteintäkter | 3 | 6 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 92 | 122 | 103 | 45 | 56 | 55 | 65 | 66 |
| Resultat efter finansiella poster | 218 | 175 | 93 | 218 | 200 | 218 | 184 | 162 |
| Skatt | 45 | 36 | 19 | 45 | 43 | 47 | 40 | 36 |
| Årets resultat | 173 | 139 | 74 | 173 | 157 | 172 | 144 | 126 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 279 | 2 425 | 2 572 | 2 718 | 2 864 | 3 010 | 3 156 | 3 303 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 62 | 53 | 20 | 17 | 9 | 20 | 33 |
| Kassa och bank | 116 | 445 | 344 | 352 | 264 | 477 | 203 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 144 | 507 | 397 | 372 | 281 | 487 | 223 | 190 |
| Summa tillgångar | 2 423 | 2 932 | 2 969 | 3 090 | 3 145 | 3 497 | 3 379 | 3 493 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 149 | 610 | 636 | 563 | 506 | 634 | 490 | 364 |
| Eget kapital | 372 | 799 | 760 | 786 | 713 | 856 | 684 | 540 |
| Justerat eget kapital | 372 | 799 | 760 | 786 | 713 | 856 | 684 | 540 |
| Långfristiga skulder | 1 901 | 1 995 | 2 090 | 2 167 | 2 192 | 2 487 | 2 485 | 2 678 |
| Kortfristiga skulder | 150 | 138 | 119 | 137 | 240 | 154 | 210 | 275 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 423 | 2 932 | 2 969 | 3 090 | 3 145 | 3 497 | 3 379 | 3 493 |
| Ställda säkerheter | 3 968 | 3 968 | 3 968 | 3 968 | 3 968 | 3 968 | 3 968 | 3 968 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NAC Fastigheter AB strax under mitten sett till omsättning, med 534 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 57,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 15,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget hör hemma i Halmstad.
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Niklas Adolfsson (f. 1972) Verkställande direktör
- Niklas Adolfsson (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Anneli Adolfsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Mathilda Adolfsson (f. 2003) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-05-31 |
|---|---|
| Adress | Sadelvägen 10, 302 62, Halmstad Besök: Sadelvägen 10, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 035-221675 |