Aktiebolag Sunne
N R Lantbruk Aktiebolag
149 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−31,9 %Rörelsemarginal
-9,2 %
−28,4 p.e.Soliditet
95,8 %
+27,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 387 | 2 036 | 2 219 | 2 172 | 921 | 719 | 845 | 768 |
| Rörelseresultat | −128 | 390 | −259 | 929 | 88 | 55 | 123 | 142 |
| Årets resultat | 120 | 60 | 36 | 15 | 111 | 36 | 30 | 17 |
| Eget kapital | 3 417 | 3 297 | 3 238 | 3 202 | 3 187 | 3 075 | 3 039 | 3 010 |
| Balansomslutning | 3 567 | 4 790 | 5 223 | 7 285 | 6 034 | 5 799 | 5 711 | 5 493 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 387 | 2 036 | 2 219 | 2 172 | 921 | 719 | 845 | 768 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 140 | 14 | 6 | 0 | 16 | 27 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 506 | −1 506 | −2 464 | −1 237 | −833 | −648 | −695 | −591 |
| Rörelseresultat | −128 | 390 | −259 | 929 | 88 | 55 | 123 | 142 |
| Ränteintäkter | 247 | 152 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | 538 | −163 | 1 015 | 159 | 128 | 197 | 206 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −475 | 200 | −1 000 | −139 | −92 | −167 | −189 |
| Skatt | 0 | 4 | 1 | 0 | 23 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 120 | 60 | 36 | 15 | 111 | 36 | 30 | 17 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 661 | 623 | 556 | 489 | 462 | 465 | 755 | 1 038 |
| Varulager | 535 | 534 | 772 | 1 086 | 446 | 414 | 417 | 381 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 1 903 | 2 465 | 636 | 1 078 | 696 | 716 | 180 |
| Kassa och bank | 2 277 | 1 730 | 1 430 | 5 074 | 4 047 | 4 224 | 3 823 | 3 894 |
| Omsättningstillgångar | 2 906 | 4 168 | 4 667 | 6 796 | 5 572 | 5 334 | 4 956 | 4 455 |
| Summa tillgångar | 3 567 | 4 790 | 5 223 | 7 285 | 6 034 | 5 799 | 5 711 | 5 493 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 177 | 3 117 | 3 082 | 3 067 | 2 956 | 2 919 | 2 889 | 2 873 |
| Eget kapital | 3 417 | 3 297 | 3 238 | 3 202 | 3 187 | 3 075 | 3 039 | 3 010 |
| Justerat eget kapital | 3 417 | 3 297 | 3 238 | 3 202 | 3 187 | 3 166 | 3 130 | 3 101 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 115 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 150 | 1 493 | 1 985 | 4 083 | 2 847 | 2 610 | 2 557 | 2 369 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 567 | 4 790 | 5 223 | 7 285 | 6 034 | 5 799 | 5 711 | 5 493 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 4 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 740 bolag som granskas inom samma bransch hamnar N R Lantbruk Aktiebolag i det nedre skiktet sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -9,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 95,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 32 procent. Bolaget hör hemma i Sunne.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka jordbruk med djurproduktion och växtodling samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva handel och förvaltning av värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Ramström (f. 1968) Styrelseledamot
- Anna Ramebäck Ramström (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-11-23 |
|---|---|
| Bransch | Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410) |
| Adress | Gunnerud, 686 96, Östra Ämtervik Besök: Gunnerud 77, Östra Ämtervik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |