starkabolag.se

Aktiebolag Tranås

N. Bengtsson Fastigheter AB

70 sökningar

Omsättning 2024

165 tkr

+25,0 %
Rörelsemarginal

15,2 %

+34,8 p.e.
Soliditet

41,5 %

−18,7 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning165132116140210
Rörelseresultat25−26−36−2064
Årets resultat2043148
Eget kapital487467464460459
Balansomslutning1 232816834851856
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning165132116140210
Av- och nedskrivningar3232323232
Övriga externa kostnader108126120128114
Rörelseresultat25−26−36−2064
Räntekostnader00002
Resultat efter finansiella poster25−26−36−2062
Bokslutsdispositioner03140220
Skatt521113
Årets resultat2043148

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar1 082755786818850
Kortfristiga fordringar1282729315
Kassa och bank22341921
Omsättningstillgångar1506248336
Summa tillgångar1 232816834851856
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat417413411409361
Eget kapital487467464460459
Justerat eget kapital511491512540557
Obeskattade reserver303061101123
Långfristiga skulder625245245245245
Kortfristiga skulder9074644529
Summa eget kapital och skulder1 232816834851856
Ställda säkerheter900900900900900

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte N. Bengtsson Fastigheter AB 165 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,2 procent, och soliditeten var god — 41,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 25 procent. Bolaget hör hemma i Tranås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastig- heter, uthyrning av lokaler, handel med industriförnödenheter inom skogsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är N. Bengtsson Fastigheter AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av N. Bengtsson Fastigheter AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller N. Bengtsson Fastigheter AB (556847-0057)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-03-22
Bransch Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202)
Adress
Mickelstorp Södergård 17, 573 98, Tranås
Besök: Mickelstorp Södergård 17, Tranås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad