Aktiebolag Halmstad
My Feldt AB
94 sökningar
Omsättning 2025
22,7 mkr
−0,4 %Rörelsemarginal
3,4 %
−8,4 p.e.Soliditet
36,9 %
+5,1 p.e.Anställda
16
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 655 | 22 753 | 13 733 | 12 281 | 12 353 | 6 425 | 3 069 | 1 781 |
| Rörelseresultat | 773 | 2 698 | 1 242 | 1 103 | 2 553 | 1 957 | 1 170 | 622 |
| Årets resultat | 197 | 1 344 | 736 | 798 | 2 001 | 1 112 | 903 | 372 |
| Eget kapital | 7 102 | 5 559 | 4 214 | 3 579 | 3 781 | 1 968 | 1 036 | 473 |
| Balansomslutning | 19 237 | 17 481 | 8 300 | 5 472 | 5 960 | 4 048 | 1 799 | 808 |
| Anställda | 16 | 12 | 8 | 8 | 7 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 655 | 22 753 | 13 733 | 12 281 | 12 353 | 6 425 | 3 069 | 1 781 |
| Personalkostnader | 7 977 | 5 056 | 3 202 | 3 305 | 3 201 | 552 | 254 | 161 |
| Av- och nedskrivningar | 732 | 417 | 243 | 210 | 70 | 25 | 22 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 897 | 5 258 | 3 302 | 3 230 | 2 628 | 1 385 | 609 | 206 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 276 | −9 324 | −5 744 | −4 433 | −3 901 | −2 506 | −1 014 | −792 |
| Rörelseresultat | 773 | 2 698 | 1 242 | 1 103 | 2 553 | 1 957 | 1 170 | 622 |
| Ränteintäkter | 5 | 29 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 483 | 515 | 6 | 4 | 6 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 295 | 2 212 | 1 257 | 1 101 | 2 549 | 1 956 | 1 170 | 622 |
| Bokslutsdispositioner | −64 | −507 | −310 | −94 | −24 | −531 | −15 | −150 |
| Skatt | 35 | 361 | 211 | 209 | 524 | 313 | 253 | 100 |
| Årets resultat | 197 | 1 344 | 736 | 798 | 2 001 | 1 112 | 903 | 372 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 193 | 11 799 | 3 753 | 890 | 305 | 228 | 102 | 0 |
| Varulager | 1 403 | 1 855 | 1 439 | 2 174 | 2 356 | 722 | 243 | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 310 | 649 | 1 633 | 54 | 268 | 450 | 455 | 38 |
| Kassa och bank | 331 | 3 178 | 1 475 | 2 354 | 3 032 | 2 649 | 999 | 723 |
| Omsättningstillgångar | 2 044 | 5 682 | 4 547 | 4 582 | 5 655 | 3 821 | 1 697 | 808 |
| Summa tillgångar | 19 237 | 17 481 | 8 300 | 5 472 | 5 960 | 4 048 | 1 799 | 808 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 459 | 4 115 | 3 378 | 2 681 | 1 680 | 756 | 33 | 1 |
| Eget kapital | 7 102 | 5 559 | 4 214 | 3 579 | 3 781 | 1 968 | 1 036 | 473 |
| Justerat eget kapital | 8 448 | 6 854 | 5 107 | 4 226 | 4 353 | 2 521 | 1 167 | 592 |
| Obeskattade reserver | 1 695 | 1 631 | 1 125 | 815 | 721 | 696 | 165 | 150 |
| Långfristiga skulder | 8 186 | 7 300 | 57 | 56 | 3 | 44 | 94 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 3 600 | 2 991 | 2 904 | 1 022 | 1 455 | 1 340 | 504 | 174 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 237 | 17 481 | 8 300 | 5 472 | 5 960 | 4 048 | 1 799 | 808 |
| Ställda säkerheter | 10 685 | 9 925 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 848 bolag som granskas inom samma bransch hamnar My Feldt AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 22,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 36,9 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 16 personer, med säte i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver bageri och konditoriverksamhet samt konsult och publicering av böcker inom bageri och konditori.
Styrelse & ledning
Styrelse
- My Feldt (f. 1985) Styrelseledamot
- Zindy Johansson (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Amanda Stommendal (f. 1995) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-08-25 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710) |
| Adress | Viktoriagatan 2, 313 33, Oskarström Besök: Viktoriagatan 2, Oskarström |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |