Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar MVB Väst AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MVB Väst AB minskade omsättningen med 20 procent senaste året. Medianen bland branschens 3 106 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −0,7 procent, mot branschmedianens 3,3 procent.
Soliditeten ligger på 16,0 procent — branschens median är 39,5 procent.
Bolaget har 105 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Byggande av bostadshus och andra byggnader
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,6 % | 2 547 | 3 104 | 18 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 2 542 | 3 106 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 2 589 | 3 106 | 17 % |
| Soliditet | 16,0 % | 2 736 | 3 102 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 440 tkr | 181 | 3 106 | 94 % |
| Rörelseresultat per anställd | −49 tkr | 2 738 | 3 106 | 12 % |
| Nettoomsättning | 781 173 tkr | 59 | 3 106 | 98 % |
| Rörelseresultat | −5 192 tkr | 3 036 | 3 106 | 2 % |
| Antal anställda | 105 | 42 | 3 106 | 99 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,6 % | 13 553 | 15 005 | 10 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 12 318 | 14 992 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 12 233 | 15 010 | 19 % |
| Soliditet | 16,0 % | 13 298 | 14 970 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 440 tkr | 1 119 | 15 010 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | −49 tkr | 13 102 | 15 010 | 13 % |
| Nettoomsättning | 781 173 tkr | 313 | 15 010 | 98 % |
| Rörelseresultat | −5 192 tkr | 14 470 | 15 010 | 4 % |
| Antal anställda | 105 | 531 | 15 010 | 96 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,6 % | 79 263 | 87 565 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 71 910 | 87 484 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 70 702 | 87 585 | 19 % |
| Soliditet | 16,0 % | 77 718 | 87 398 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 440 tkr | 5 924 | 87 586 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | −49 tkr | 76 479 | 87 586 | 13 % |
| Nettoomsättning | 781 173 tkr | 1 796 | 87 586 | 98 % |
| Rörelseresultat | −5 192 tkr | 84 369 | 87 586 | 4 % |
| Antal anställda | 105 | 3 089 | 87 586 | 96 % |