Aktiebolag Stockholm
Mutti Nordics AB
91 sökningar
Omsättning 2025
204,1 mkr
+728,4 %Rörelsemarginal
7,0 %
−30,7 p.e.Soliditet
35,9 %
−14,1 p.e.Anställda
7
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 204 120 | 24 640 | 27 288 | 16 711 | 14 114 |
| Rörelseresultat | 14 321 | 9 288 | 10 907 | 5 374 | 2 988 |
| Årets resultat | 11 253 | 7 312 | 8 654 | 4 263 | 2 358 |
| Eget kapital | 39 916 | 28 663 | 21 352 | 12 698 | 8 434 |
| Balansomslutning | 111 164 | 57 374 | 29 009 | 14 093 | 9 860 |
| Anställda | 7 | 5 | 5 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 204 120 | 24 640 | 27 288 | 16 711 | 14 114 |
| Personalkostnader | 12 058 | 9 366 | 12 131 | 7 235 | 6 858 |
| Av- och nedskrivningar | 227 | 101 | 83 | 82 | 54 |
| Övriga externa kostnader | 17 243 | 6 564 | 4 037 | 4 073 | 4 193 |
| Övriga rörelseposter, netto | −160 271 | 679 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 14 321 | 9 288 | 10 907 | 5 374 | 2 988 |
| Ränteintäkter | 273 | 1 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 375 | 1 | 0 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 220 | 9 289 | 10 910 | 5 372 | 2 982 |
| Skatt | 2 967 | 1 977 | 2 256 | 1 109 | 624 |
| Årets resultat | 11 253 | 7 312 | 8 654 | 4 263 | 2 358 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 539 | 725 | 214 | 272 | 354 |
| Varulager | 55 080 | 23 901 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 31 671 | 9 865 | 10 124 | 4 337 | 5 511 |
| Kassa och bank | 23 874 | 22 883 | 18 671 | 9 484 | 3 995 |
| Omsättningstillgångar | 110 625 | 56 649 | 28 795 | 13 821 | 9 506 |
| Summa tillgångar | 111 164 | 57 374 | 29 009 | 14 093 | 9 860 |
| Aktiekapital | 520 | 520 | 520 | 520 | 520 |
| Balanserat resultat | 28 143 | 20 831 | 12 178 | 7 915 | 5 556 |
| Eget kapital | 39 916 | 28 663 | 21 352 | 12 698 | 8 434 |
| Justerat eget kapital | 39 916 | 28 663 | 21 352 | 12 698 | 8 434 |
| Kortfristiga skulder | 71 248 | 28 711 | 7 657 | 1 395 | 1 426 |
| Summa eget kapital och skulder | 111 164 | 57 374 | 29 009 | 14 093 | 9 860 |
Verksamhet
Mutti Nordics AB omsatte 204,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 376 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 35,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 728 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet innefattar försäljning, handel och marknadsföringsstöd för tomatprodukter, såsom tomatsåser, krossade tomater och tomatpuré till i huvudsakligen dagligvaruhandeln och restaurangbranschen samt tillhandahållande av därmed förenliga konsulttjänster och tjänster som är förenliga med dessa.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Christian Lennström (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Farid Tisselli (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Christian Lennström (f. 1970) Styrelseledamot
- Federico Luddi (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Petter Gustafsson (f. 1965) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | MUTTI S.P.A. |
|---|---|
| Koncernmoder | RED LIONS S.R.L. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170) |
| Adress | Vasagatan 15-17, 111 20, Stockholm Besök: Vasagatan 15, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |