Aktiebolag Malmö
Mushin AB
60 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+5,4 %Rörelsemarginal
4,0 %
+17,6 p.e.Soliditet
69,0 %
−0,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 078 | 1 023 | 1 820 | 1 615 | 853 | 843 | 1 384 | 1 085 |
| Rörelseresultat | 43 | −139 | 261 | 793 | −101 | 133 | 364 | 241 |
| Årets resultat | 50 | −141 | 329 | 630 | 66 | 98 | 265 | 213 |
| Eget kapital | 1 562 | 1 512 | 1 653 | 1 325 | 694 | 628 | 530 | 437 |
| Balansomslutning | 2 265 | 2 187 | 2 565 | 2 243 | 1 383 | 1 345 | 1 271 | 1 391 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 078 | 1 023 | 1 820 | 1 615 | 853 | 843 | 1 384 | 1 085 |
| Personalkostnader | 700 | 854 | 907 | 613 | 480 | 503 | 500 | 484 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 336 | 323 | 553 | 297 | 376 | 356 | 543 | 372 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 15 | −99 | 88 | −98 | 150 | 23 | 12 |
| Rörelseresultat | 43 | −139 | 261 | 793 | −101 | 133 | 364 | 241 |
| Ränteintäkter | 7 | 3 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 5 | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | −141 | 264 | 795 | −102 | 133 | 362 | 237 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 165 | 0 | 200 | −5 | −20 | 37 |
| Skatt | 0 | 0 | 100 | 166 | 32 | 29 | 77 | 61 |
| Årets resultat | 50 | −141 | 329 | 630 | 66 | 98 | 265 | 213 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 56 | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 496 | 533 | 503 | 279 | 304 | 722 | 631 |
| Kassa och bank | 1 890 | 1 691 | 2 032 | 1 684 | 1 054 | 1 041 | 549 | 760 |
| Omsättningstillgångar | 2 265 | 2 187 | 2 565 | 2 243 | 1 383 | 1 345 | 1 271 | 1 391 |
| Summa tillgångar | 2 265 | 2 187 | 2 565 | 2 243 | 1 383 | 1 345 | 1 271 | 1 391 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 462 | 1 603 | 1 274 | 645 | 578 | 480 | 215 | 174 |
| Eget kapital | 1 562 | 1 512 | 1 653 | 1 325 | 694 | 628 | 530 | 437 |
| Justerat eget kapital | 1 562 | 1 512 | 1 653 | 1 456 | 825 | 918 | 816 | 707 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 165 | 165 | 365 | 360 | 340 |
| Kortfristiga skulder | 703 | 675 | 912 | 753 | 524 | 352 | 381 | 614 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 265 | 2 187 | 2 565 | 2 243 | 1 383 | 1 345 | 1 271 | 1 391 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 149 granskade bolag ligger Mushin AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var hög — 69,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom coachning, mental träning, rådgivning, utbildning, kursverksamhet, författare och föredragsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Igor Ardoris (f. 1975) Styrelseledamot
- Louise Isabelle Ardoris (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950) |
| Adress | Davidshallsgatan 17, 211 45, Malmö Besök: Davidshallsgatan 17, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |