starkabolag.se

Aktiebolag Österåker

Murare Wallberg & Nilsson AB

126 sökningar

Omsättning 2026

2,9 mkr

+33,0 %
Rörelsemarginal

10,6 %

+8,0 p.e.
Soliditet

54,9 %

−5,7 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning2 8622 1522 1032 4871 930
Rörelseresultat303565828666
Årets resultat180428217353
Eget kapital629499556474401
Balansomslutning1 435980955890696
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning2 8622 1522 1032 4871 930
Personalkostnader1 5381 3411 3101 3021 360
Av- och nedskrivningar2020202020
Övriga externa kostnader249230229247219
Övriga rörelseposter, netto−752−505−486−632−265
Rörelseresultat303565828666
Ränteintäkter81413——
Räntekostnader11000
Resultat efter finansiella poster310697128867
Bokslutsdispositioner−80−1535−700
Skatt5012234514
Årets resultat180428217353

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar020406080
Varulager00009
Kortfristiga fordringar773423140263262
Kassa och bank662537775567345
Omsättningstillgångar1 435960915830616
Summa tillgångar1 435980955890696
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat349357374201248
Eget kapital629499556474401
Justerat eget kapital788594639585457
Obeskattade reserver20012010514070
Kortfristiga skulder606361294276225
Summa eget kapital och skulder1 435980955890696

Verksamhet

Murare Wallberg & Nilsson AB omsatte 2,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 54,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 33 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Österåker.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva murarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Murare Wallberg & Nilsson AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Murare Wallberg & Nilsson AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Murare Wallberg & Nilsson AB (556741-9287)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Murare Wallberg & Nilsson AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2007-11-02
Bransch Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)
Adress
Box 317, 184 24, Åkersberga
Besök: Box 317, Åkersberga
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon08-54353600