Aktiebolag Stockholm
Munkflohögen Vindkraft AB
140 sökningar
Omsättning 2025
29,8 mkr
−24,7 %Rörelsemarginal
-78,7 %
−26,8 p.e.Soliditet
6,9 %
−7,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 781 | 39 561 | 24 100 | 14 224 | 43 917 |
| Rörelseresultat | −23 426 | −20 523 | −31 160 | −42 796 | −10 158 |
| Årets resultat | −39 865 | −39 909 | −43 109 | −22 114 | −31 893 |
| Eget kapital | 32 898 | 77 219 | 103 866 | 139 615 | 147 443 |
| Balansomslutning | 476 006 | 539 558 | 542 996 | 572 349 | 543 949 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 781 | 39 561 | 24 100 | 14 224 | 43 917 |
| Av- och nedskrivningar | 32 165 | 34 140 | 33 059 | 32 914 | 30 643 |
| Övriga externa kostnader | 21 064 | 25 956 | 22 223 | 25 002 | 24 704 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 896 | 1 272 |
| Rörelseresultat | −23 426 | −20 523 | −31 160 | −42 796 | −10 158 |
| Ränteintäkter | 524 | 499 | 213 | — | — |
| Räntekostnader | 12 380 | 13 325 | 11 | 55 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 282 | −33 362 | −43 109 | −60 680 | −31 893 |
| Koncernbidrag | −4 571 | −6 547 | 0 | 38 566 | 0 |
| Årets resultat | −39 865 | −39 909 | −43 109 | −22 114 | −31 893 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 418 412 | 478 231 | 496 166 | 526 900 | 521 204 |
| Kortfristiga fordringar | 42 555 | 47 339 | 41 456 | 40 211 | 5 761 |
| Kassa och bank | 15 038 | 13 988 | 5 373 | 5 237 | 16 983 |
| Omsättningstillgångar | 57 593 | 61 327 | 46 830 | 45 449 | 22 745 |
| Summa tillgångar | 476 006 | 539 558 | 542 996 | 572 349 | 543 949 |
| Aktiekapital | 109 | 116 | 112 | 111 | 104 |
| Balanserat resultat | 72 653 | 107 145 | 140 119 | 158 260 | 179 232 |
| Eget kapital | 32 898 | 77 219 | 103 866 | 139 615 | 147 443 |
| Justerat eget kapital | 32 898 | 77 219 | 103 866 | 139 615 | 147 443 |
| Avsättningar | 1 979 | 1 810 | 1 483 | 1 208 | 854 |
| Kortfristiga skulder | 441 128 | 460 528 | 437 645 | 431 525 | 395 652 |
| Summa eget kapital och skulder | 476 006 | 539 558 | 542 996 | 572 349 | 543 949 |
Verksamhet
Munkflohögen Vindkraft AB omsatte 29,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 649 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -78,7 procent, och soliditeten var låg — 6,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 25 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, konstruera och uppföra vindkraftsparker samt producera och sälja elektricitet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Allister Craig Sykes (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Mattias Sjöberg (f. 1974) Styrelseledamot
- Amanda Sue Vidal (f. 1986) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Marc Sadarangani (f. 1983) Extern firmatecknare
- Therese Kjellberg (f. 1971) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Vasa Vind Group Holdings AB (559094-9508) |
|---|---|
| Koncernmoder | PRIMO INVESTMENTS HOLDING BV |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-05-29 |
|---|---|
| Bransch | Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120) |
| Adress | Garvis Carlssons Gata 5 11 trp, 169 41, Solna Besök: Garvis Carlssons Gata 5 11 Trp, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |