Aktiebolag Munkedal
Munkedals Kvarn AB
129 sökningar
Omsättning 2025
24,4 mkr
−17,8 %Rörelsemarginal
2,3 %
−0,6 p.e.Soliditet
46,7 %
+4,9 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 24 432 | 29 709 | 32 800 | 31 778 | 28 209 |
| Rörelseresultat | 562 | 860 | 1 719 | 1 165 | 1 181 |
| Årets resultat | 564 | 749 | 1 043 | 845 | 812 |
| Eget kapital | 5 741 | 5 177 | 4 928 | 4 385 | 4 040 |
| Balansomslutning | 12 281 | 12 929 | 14 346 | 13 995 | 8 722 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 432 | 29 709 | 32 800 | 31 778 | 28 209 |
| Personalkostnader | 2 948 | 2 788 | 2 627 | 2 591 | 2 429 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 98 | 96 | 26 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 856 | 1 071 | 865 | 958 | 1 038 |
| Övriga rörelseposter, netto | −19 966 | −24 892 | −27 493 | −27 038 | −23 544 |
| Rörelseresultat | 562 | 860 | 1 719 | 1 165 | 1 181 |
| Ränteintäkter | 44 | 2 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 190 | 187 | 204 | 117 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 416 | 675 | 1 521 | 1 074 | 1 187 |
| Bokslutsdispositioner | 300 | 690 | −200 | 0 | −150 |
| Koncernbidrag | 0 | −400 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 152 | 216 | 278 | 229 | 225 |
| Årets resultat | 564 | 749 | 1 043 | 845 | 812 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 349 | 6 146 | 6 689 | 7 164 | 1 563 |
| Varulager | 2 710 | 3 107 | 3 204 | 2 414 | 2 236 |
| Kortfristiga fordringar | 1 408 | 2 334 | 2 632 | 3 244 | 3 430 |
| Kassa och bank | 1 814 | 1 342 | 1 821 | 1 173 | 1 493 |
| Omsättningstillgångar | 5 932 | 6 783 | 7 656 | 6 831 | 7 159 |
| Summa tillgångar | 12 281 | 12 929 | 14 346 | 13 995 | 8 722 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 057 | 4 308 | 3 765 | 3 420 | 3 108 |
| Eget kapital | 5 741 | 5 177 | 4 928 | 4 385 | 4 040 |
| Justerat eget kapital | 5 741 | 5 415 | 5 714 | 5 012 | 4 667 |
| Obeskattade reserver | 0 | 300 | 990 | 790 | 790 |
| Långfristiga skulder | 3 937 | 4 208 | 4 437 | 4 687 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 603 | 3 244 | 3 991 | 4 133 | 3 892 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 281 | 12 929 | 14 346 | 13 995 | 8 722 |
| Ställda säkerheter | 5 500 | 5 500 | 5 500 | 5 500 | 825 |
Verksamhet
Med 24,4 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Munkedals Kvarn AB till den övre fjärdedelen bland branschens 365 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var god — 46,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Munkedal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva foder och spannmålshantering, lantbruksrö- relse och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Katarina Johansson (f. 1972) Styrelseledamot
- Jimmy Johansson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Christina Johansson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-07-03 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med små sällskapsdjur (SNI 47762) |
| Adress | Strömstadsvägen 35, 455 30, Munkedal Besök: Strömstadsvägen 35, Munkedal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0524-71001 |