Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Munkedals Bilservice AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Munkedals Bilservice AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 366 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 19,1 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 71,5 procent — branschens median är 48,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 234 | 1 233 | 81 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 650 | 1 219 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,0 % | 711 | 1 366 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 19,1 % | 80 | 1 366 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 % | 481 | 1 366 | 65 % |
| Soliditet | 71,5 % | 221 | 1 366 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 161 tkr | 387 | 1 366 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 413 tkr | 105 | 1 366 | 92 % |
| Nettoomsättning | 8 642 tkr | 768 | 1 366 | 44 % |
| Rörelseresultat | 1 652 tkr | 232 | 1 366 | 83 % |
| Antal anställda | 4 | 837 | 1 366 | 39 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 020 | 13 483 | 55 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 4 411 | 13 293 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,0 % | 7 500 | 15 012 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 19,1 % | 1 662 | 14 997 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 % | 4 324 | 15 017 | 71 % |
| Soliditet | 71,5 % | 2 417 | 14 974 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 161 tkr | 6 474 | 15 017 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 413 tkr | 2 478 | 15 017 | 83 % |
| Nettoomsättning | 8 642 tkr | 10 964 | 15 017 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 652 tkr | 5 397 | 15 017 | 64 % |
| Antal anställda | 4 | 11 350 | 15 017 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 34 164 | 78 286 | 56 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 26 253 | 77 169 | 66 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,0 % | 43 959 | 87 562 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 19,1 % | 9 766 | 87 475 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 % | 25 126 | 87 581 | 71 % |
| Soliditet | 71,5 % | 13 703 | 87 381 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 161 tkr | 36 687 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 413 tkr | 13 844 | 87 582 | 84 % |
| Nettoomsättning | 8 642 tkr | 63 288 | 87 582 | 28 % |
| Rörelseresultat | 1 652 tkr | 31 135 | 87 582 | 64 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .