Aktiebolag Kristianstad
Munkahage Fastighets AB
102 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
+6,1 %Rörelsemarginal
16,2 %
+9,9 p.e.Soliditet
58,5 %
+2,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 910 | 1 800 | 1 886 | 1 711 | 1 319 |
| Rörelseresultat | 309 | 113 | 435 | 355 | 1 411 |
| Årets resultat | 110 | 18 | 1 527 | 396 | 1 032 |
| Eget kapital | 7 441 | 7 331 | 7 313 | 5 786 | 5 390 |
| Balansomslutning | 29 275 | 30 195 | 31 480 | 28 753 | 29 479 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 910 | 1 800 | 1 886 | 1 711 | 1 319 |
| Personalkostnader | 4 | 9 | 8 | 8 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 754 | 743 | 745 | 526 | 496 |
| Övriga externa kostnader | 843 | 896 | 751 | 803 | 588 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −39 | 53 | −19 | 1 184 |
| Rörelseresultat | 309 | 113 | 435 | 355 | 1 411 |
| Ränteintäkter | 2 | 9 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 238 | 374 | 394 | 217 | 215 |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | −252 | 1 549 | 138 | 1 212 |
| Bokslutsdispositioner | 70 | 282 | −7 | 369 | 111 |
| Skatt | 32 | 12 | 15 | 111 | 291 |
| Årets resultat | 110 | 18 | 1 527 | 396 | 1 032 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 173 | 28 927 | 29 673 | 27 164 | 27 215 |
| Kortfristiga fordringar | 897 | 949 | 1 219 | 1 485 | 2 044 |
| Kassa och bank | 205 | 319 | 588 | 104 | 220 |
| Omsättningstillgångar | 1 102 | 1 268 | 1 806 | 1 589 | 2 264 |
| Summa tillgångar | 29 275 | 30 195 | 31 480 | 28 753 | 29 479 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 7 211 | 7 193 | 5 666 | 5 270 | 4 238 |
| Eget kapital | 7 441 | 7 331 | 7 313 | 5 786 | 5 390 |
| Justerat eget kapital | 17 114 | 17 060 | 17 266 | 15 732 | 15 629 |
| Obeskattade reserver | 12 183 | 12 253 | 12 535 | 12 527 | 12 896 |
| Långfristiga skulder | 6 551 | 7 083 | 7 804 | 7 639 | 7 982 |
| Kortfristiga skulder | 3 100 | 3 528 | 3 828 | 2 801 | 3 211 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 275 | 30 195 | 31 480 | 28 753 | 29 479 |
| Ställda säkerheter | 8 760 | 8 928 | 9 096 | 10 694 | 10 694 |
Verksamhet
Munkahage Fastighets AB omsatte 1,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,2 procent, och soliditeten var hög — 58,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Sätet finns i Kristianstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva elinstallationer samt förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Hans Inge Nilsson (f. 1945) Verkställande direktör
Styrelse
- Hans Inge Nilsson (f. 1945) Ordförande, Styrelseledamot
- Hanna Eva Margaretha Nilsson (f. 1948) Styrelseledamot
- Maria Gerdes (f. 1968) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Munkahage Fastighets AB (556189-0053) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1975-02-03 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Örtagårdsvägen 1, 297 31, Degeberga Besök: Örtagårdsvägen 1, Degeberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |