Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Munio Sweden Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Munio Sweden Aktiebolag minskade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 601 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 5,4 procent, mot branschmedianens 3,1 procent.
Soliditeten ligger på 66,2 procent — branschens median är 42,8 procent.
Bolaget har 52 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med virke och andra byggmaterial
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −14,3 % | 508 | 601 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 199 | 601 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 423 | 601 | 30 % |
| Soliditet | 66,2 % | 111 | 601 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 000 tkr | 591 | 601 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 396 | 601 | 34 % |
| Nettoomsättning | 3 000 tkr | 601 | 601 | 0 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 437 | 601 | 27 % |
| Antal anställda | 3 | 525 | 601 | 13 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −14,3 % | 9 134 | 10 548 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 4 942 | 10 537 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 7 836 | 10 550 | 26 % |
| Soliditet | 66,2 % | 1 450 | 10 545 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 000 tkr | 9 202 | 10 550 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 6 511 | 10 550 | 38 % |
| Nettoomsättning | 3 000 tkr | 10 550 | 10 550 | 0 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 7 563 | 10 550 | 28 % |
| Antal anställda | 3 | 9 193 | 10 550 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −14,3 % | 75 180 | 87 544 | 14 % |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 42 395 | 87 457 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | 65 135 | 87 563 | 26 % |
| Soliditet | 66,2 % | 12 171 | 87 519 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 000 tkr | 77 178 | 87 564 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 54 tkr | 54 705 | 87 564 | 38 % |
| Nettoomsättning | 3 000 tkr | 87 559 | 87 564 | 0 % |
| Rörelseresultat | 163 tkr | 63 447 | 87 564 | 28 % |
| Antal anställda | 3 | 76 653 | 87 564 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .