Aktiebolag Stockholm
Mumlan Med Mera AB
88 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−4,1 %Rörelsemarginal
24,4 %
−1,5 p.e.Soliditet
78,8 %
+6,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 441 | 1 503 | 1 472 | 1 142 | 732 | 905 | 1 452 | 1 375 |
| Rörelseresultat | 352 | 390 | 423 | 160 | −113 | 52 | 437 | 323 |
| Årets resultat | 274 | 306 | 332 | 128 | −13 | 39 | 341 | 250 |
| Eget kapital | 853 | 879 | 823 | 681 | 553 | 566 | 527 | 386 |
| Balansomslutning | 1 082 | 1 213 | 1 165 | 943 | 760 | 848 | 998 | 843 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 441 | 1 503 | 1 472 | 1 142 | 732 | 905 | 1 452 | 1 375 |
| Personalkostnader | 821 | 804 | 763 | 767 | 736 | 719 | 708 | 783 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 268 | 309 | 280 | 322 | 278 | 264 | 300 | 261 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 114 | 176 | 137 | — | −7 |
| Rörelseresultat | 352 | 390 | 423 | 160 | −113 | 52 | 437 | 323 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 348 | 387 | 420 | 160 | −113 | 51 | 437 | 323 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 73 | 81 | 88 | 32 | 0 | 12 | 96 | 73 |
| Årets resultat | 274 | 306 | 332 | 128 | −13 | 39 | 341 | 250 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 216 | 216 | 216 | 222 | 228 | 235 | 239 | 246 |
| Kortfristiga fordringar | 356 | 351 | 369 | 212 | 105 | 119 | 109 | 171 |
| Kassa och bank | 510 | 646 | 580 | 509 | 427 | 494 | 650 | 426 |
| Omsättningstillgångar | 866 | 997 | 949 | 722 | 532 | 613 | 759 | 597 |
| Summa tillgångar | 1 082 | 1 213 | 1 165 | 943 | 760 | 848 | 998 | 843 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 479 | 473 | 391 | 453 | 466 | 427 | 86 | 36 |
| Eget kapital | 853 | 879 | 823 | 681 | 553 | 566 | 527 | 386 |
| Justerat eget kapital | 853 | 879 | 823 | 681 | 553 | 645 | 606 | 465 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 229 | 334 | 342 | 262 | 207 | 182 | 371 | 357 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 082 | 1 213 | 1 165 | 943 | 760 | 848 | 998 | 843 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mumlan Med Mera AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,4 procent, och soliditeten var hög — 78,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva eventproduktion samt inredningsdesign samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Catharina Rolén (f. 1968) Verkställande direktör
Styrelse
- Catharina Rolén (f. 1968) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Dannemansvägen 3, 181 41, Lidingö Besök: Dannemansvägen 3, Lidingö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6610150 |