Aktiebolag Stockholm
MUM Compliance AB
53 sökningar
Omsättning 2025
12,1 mkr
−14,6 %Rörelsemarginal
4,9 %
+0,8 p.e.Soliditet
40,4 %
+4,0 p.e.Anställda
10
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 084 | 14 142 | 10 278 | 10 119 | 12 568 |
| Rörelseresultat | 588 | 576 | 563 | 139 | 956 |
| Årets resultat | 464 | 454 | 443 | 98 | 751 |
| Eget kapital | 1 364 | 1 700 | 1 246 | 1 803 | 1 705 |
| Balansomslutning | 3 376 | 4 668 | 3 199 | 5 010 | 4 671 |
| Anställda | 10 | 15 | 9 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 084 | 14 142 | 10 278 | 10 119 | 12 568 |
| Personalkostnader | 9 326 | 10 445 | 8 227 | 8 695 | 9 169 |
| Övriga externa kostnader | 1 763 | 1 649 | 1 488 | 1 284 | 2 004 |
| Övriga rörelseposter, netto | −407 | −1 472 | — | — | −439 |
| Rörelseresultat | 588 | 576 | 563 | 139 | 956 |
| Ränteintäkter | 2 | 4 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 590 | 579 | 563 | 134 | 954 |
| Skatt | 125 | 126 | 120 | 37 | 203 |
| Årets resultat | 464 | 454 | 443 | 98 | 751 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 926 | 3 896 | 2 449 | 3 316 | 2 764 |
| Kassa och bank | 450 | 772 | 750 | 1 694 | 1 907 |
| Omsättningstillgångar | 3 376 | 4 668 | 3 199 | 5 010 | 4 671 |
| Summa tillgångar | 3 376 | 4 668 | 3 199 | 5 010 | 4 671 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 800 | 1 146 | 703 | 1 605 | 854 |
| Eget kapital | 1 364 | 1 700 | 1 246 | 1 803 | 1 705 |
| Justerat eget kapital | 1 364 | 1 700 | 1 246 | 1 803 | 1 705 |
| Kortfristiga skulder | 2 012 | 2 968 | 1 953 | 3 207 | 2 966 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 376 | 4 668 | 3 199 | 5 010 | 4 671 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte MUM Compliance AB 12,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,9 procent, och soliditeten var god — 40,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Managementkonsulting inom finansiella regelverk och där tillhörande tjänster.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ola Svensson (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Lindström Oskarsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Nina Wingård (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Fredrik Dellström (f. 1973) Revisor
Koncern
| Moderbolag | MUM Group AB (559138-1131) |
|---|---|
| Koncernmoder | Born Digital AB (559417-6702) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-20 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Sveavägen 34, 111 34, Stockholm Besök: Sveavägen 34, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |