Aktiebolag Boden
MultCon Multi Consulting AB
186 sökningar
30,7 mkr
+3,8 %15,6 %
−20,0 p.e.71,7 %
+25,4 p.e.16
+6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 724 | 29 602 | 37 951 | 35 732 | 23 422 | 15 505 | 13 774 |
| Rörelseresultat | 4 792 | 10 534 | 13 252 | 7 821 | 4 941 | 2 331 | 2 204 |
| Årets resultat | 618 | 989 | 7 812 | 4 676 | 2 967 | 1 352 | 1 328 |
| Eget kapital | 15 228 | 8 890 | 7 901 | 7 489 | 6 314 | 3 347 | 2 495 |
| Balansomslutning | 21 252 | 19 217 | 22 463 | 18 946 | 15 191 | 7 910 | 8 367 |
| Anställda | 16 | 15 | 14 | 14 | 12 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 724 | 29 602 | 37 951 | 35 732 | 23 422 | 15 505 | 13 774 |
| Personalkostnader | 11 255 | 8 876 | 10 459 | 8 424 | 6 603 | 5 264 | 5 279 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 5 | 142 | 25 | 47 | 167 | 240 |
| Övriga externa kostnader | 4 314 | 3 922 | 5 554 | 4 388 | 3 760 | 2 638 | 1 899 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 321 | −6 265 | −8 544 | −15 074 | −8 071 | −5 105 | −4 152 |
| Rörelseresultat | 4 792 | 10 534 | 13 252 | 7 821 | 4 941 | 2 331 | 2 204 |
| Ränteintäkter | 211 | 344 | 10 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 54 | 7 | 55 | 28 | 13 | 47 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 948 | 10 871 | 13 207 | 7 794 | 4 928 | 2 283 | 2 174 |
| Bokslutsdispositioner | 500 | −9 646 | −3 223 | −1 888 | −1 129 | −551 | −448 |
| Koncernbidrag | −4 610 | 0 | 0 | 0 | −15 | 0 | 0 |
| Skatt | 220 | 236 | 2 171 | 1 230 | 817 | 381 | 397 |
| Årets resultat | 618 | 989 | 7 812 | 4 676 | 2 967 | 1 352 | 1 328 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 232 | 0 | 59 | 3 203 | 968 | 985 | 3 152 |
| Varulager | 3 646 | 3 675 | 2 752 | 1 160 | 987 | 1 148 | 774 |
| Kortfristiga fordringar | 10 265 | 15 513 | 8 392 | 7 676 | 9 891 | 4 176 | 2 724 |
| Kassa och bank | 7 109 | 29 | 11 260 | 6 907 | 3 345 | 1 601 | 1 716 |
| Omsättningstillgångar | 21 020 | 19 217 | 22 404 | 15 744 | 14 223 | 6 925 | 5 214 |
| Summa tillgångar | 21 252 | 19 217 | 22 463 | 18 946 | 15 191 | 7 910 | 8 367 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 841 | 7 851 | 39 | 2 763 | 3 297 | 1 945 | 1 117 |
| Eget kapital | 15 228 | 8 890 | 7 901 | 7 489 | 6 314 | 3 347 | 2 495 |
| Justerat eget kapital | 20 947 | 15 006 | 14 291 | 11 320 | 8 646 | 4 783 | 3 493 |
| Obeskattade reserver | 7 203 | 7 703 | 8 048 | 4 825 | 2 937 | 1 808 | 1 257 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 80 | 836 | 237 | 2 163 |
| Kortfristiga skulder | 4 540 | 2 624 | 6 514 | 6 552 | 5 104 | 2 518 | 2 452 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 252 | 19 217 | 22 463 | 18 946 | 15 191 | 7 910 | 8 367 |
| Ställda säkerheter | 3 560 | 3 560 | 0 | 3 560 | 1 500 | 525 | 2 586 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MultCon Multi Consulting AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 30,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 16 personer, med säte i Boden.
Företaget ska bedriva service och entreprenad inom elektriska installationer, larm, antenn, fiber, maskinentreprenad, snickeri samt uthyrning av personal inom dito. Företagsverksamheten omfattar även vedhantering, handel av fastigheter och värdepapper samt teknisk konsultation.
Styrelse & ledning
- Jonas Näselius (f. 1983) Verkställande direktör
- Christoffer Olbrich (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Simon Jörgensen (f. 1982) Styrelseledamot
- Jonas Näselius (f. 1983) Styrelseledamot
- Klas Lagerqvist (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Hjo Installation Invest AB (559141-0617) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hjo Installation Invest AB (559141-0617) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-05-02 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Edeforsvägen 62, 961 78, Harads Besök: Edeforsvägen 62, Harads |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |