Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MTR Facility Management AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MTR Facility Management AB minskade omsättningen med 27 procent senaste året. Medianen bland branschens 87 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 10,4 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 18,7 procent — branschens median är 46,9 procent.
Bolaget har 398 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Annan rengöring
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 | 80 | 93 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 67 | 79 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | −27,0 % | 80 | 87 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 10,4 % | 31 | 87 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | −28,9 % | 84 | 87 | 3 % |
| Soliditet | 18,7 % | 78 | 87 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 755 tkr | 83 | 87 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 79 tkr | 48 | 87 | 45 % |
| Nettoomsättning | 300 541 tkr | 3 | 87 | 97 % |
| Rörelseresultat | 31 383 tkr | 2 | 87 | 98 % |
| Antal anställda | 398 | 2 | 87 | 98 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 807 | 21 722 | 87 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 17 213 | 21 337 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | −27,0 % | 23 156 | 24 745 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 10,4 % | 7 060 | 24 713 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | −28,9 % | 22 258 | 24 754 | 10 % |
| Soliditet | 18,7 % | 20 738 | 24 706 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 755 tkr | 23 207 | 24 755 | 6 % |
| Rörelseresultat per anställd | 79 tkr | 13 356 | 24 755 | 46 % |
| Nettoomsättning | 300 541 tkr | 1 660 | 24 755 | 93 % |
| Rörelseresultat | 31 383 tkr | 1 093 | 24 755 | 96 % |
| Antal anställda | 398 | 327 | 24 755 | 99 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 026 | 78 068 | 90 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 63 527 | 76 955 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −27,0 % | 82 544 | 87 561 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 10,4 % | 24 949 | 87 479 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | −28,9 % | 81 081 | 87 581 | 7 % |
| Soliditet | 18,7 % | 75 442 | 87 385 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 755 tkr | 83 370 | 87 582 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 79 tkr | 48 980 | 87 582 | 44 % |
| Nettoomsättning | 300 541 tkr | 4 327 | 87 582 | 95 % |
| Rörelseresultat | 31 383 tkr | 2 794 | 87 582 | 97 % |
| Antal anställda | 398 | 694 | 87 582 | 99 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .