Aktiebolag Ronneby
MS Management AB
87 sökningar
Omsättning 2026
365 tkr
+93,1 %Rörelsemarginal
9,9 %
Soliditet
89,1 %
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 365 | 189 | 815 | 693 | 854 | 1 364 | 1 167 | 1 032 |
| Rörelseresultat | 36 | −745 | −177 | −180 | −101 | 306 | 251 | 145 |
| Årets resultat | 85 | −87 | 99 | 37 | 336 | 281 | 157 | 88 |
| Eget kapital | 1 971 | 1 971 | 2 058 | 1 958 | 1 586 | 1 586 | 1 148 | 1 060 |
| Balansomslutning | 2 211 | 2 211 | 2 796 | 2 559 | 2 314 | 2 314 | 1 741 | 1 620 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 365 | 189 | 815 | 693 | 854 | 1 364 | 1 167 | 1 032 |
| Personalkostnader | 179 | 744 | 801 | 755 | 775 | 882 | 836 | 832 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 189 | 150 | 118 | 180 | 176 | 79 | 56 |
| Övriga rörelseposter, netto | 6 | −1 | −11 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 36 | −745 | −177 | −180 | −101 | 306 | 251 | 145 |
| Ränteintäkter | 147 | 4 | 356 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 185 | −351 | 179 | 43 | 448 | 311 | 251 | 144 |
| Bokslutsdispositioner | −38 | 317 | 3 | 10 | −24 | 47 | −50 | −31 |
| Skatt | 62 | 52 | 83 | 16 | 88 | 77 | 45 | 25 |
| Årets resultat | 85 | −87 | 99 | 37 | 336 | 281 | 157 | 88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02 | 2019-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 328 | 328 | 232 | 496 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 140 | 140 | 353 | 152 | 439 | 439 | 1 266 | 253 |
| Kassa och bank | 65 | 65 | 489 | 711 | 505 | 505 | 476 | 1 367 |
| Omsättningstillgångar | 1 883 | 1 883 | 2 564 | 2 063 | 2 314 | 2 314 | 1 741 | 1 620 |
| Summa tillgångar | 2 211 | 2 211 | 2 796 | 2 559 | 2 314 | 2 314 | 1 741 | 1 620 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 008 | 2 008 | 1 909 | 1 871 | 1 255 | 1 255 | 1 010 | 866 |
| Eget kapital | 1 971 | 1 971 | 2 058 | 1 958 | 1 586 | 1 586 | 1 148 | 1 060 |
| Justerat eget kapital | 1 971 | 1 971 | 2 310 | 2 212 | 1 829 | 1 829 | 1 389 | 1 276 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 317 | 320 | 306 | 306 | 303 | 272 |
| Avsättningar | 328 | 328 | 232 | 136 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | −88 | −88 | 189 | 145 | 422 | 422 | 290 | 288 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 211 | 2 211 | 2 796 | 2 559 | 2 314 | 2 314 | 1 741 | 1 620 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 041 granskade bolag ligger MS Management AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 365 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,9 procent, och soliditeten var hög — 89,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 93 procent. Bolaget hör hemma i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget kommer att bedriva konsulttjänster inom: Projektledning, verksamhetsoptimering, management-for-hire, projektledar coaching. Målkunder är medelstora företag inom telecom och tillverkningsindustrin.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Michael Tommy Söderlundh (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Michael Tommy Söderlundh (f. 1973) Styrelseledamot
- Linda Söderlundh (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Tranemosse 1, 372 92, Kallinge Besök: Tranemosse 1, Kallinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |