Aktiebolag Stockholm 122 sökningar
MR Zanera AB
Byggnadssnickeriarbeten
Omsättning 2025
133 tkr
+731,3 %Rörelsemarginal
-93,2 %
+13,0 p.e.Soliditet
94,4 %
−1,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 133 | 16 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | 350 |
| Rörelseresultat | −124 | −17 | −185 | −267 | −281 | −217 | −317 | −490 |
| Årets resultat | −240 | 94 | −335 | −19 | 157 | −49 | −167 | 192 |
| Eget kapital | 901 | 1 351 | 1 462 | 1 992 | 2 198 | 2 225 | 2 451 | 2 790 |
| Balansomslutning | 954 | 1 402 | 1 472 | 2 082 | 2 258 | 2 312 | 2 522 | 3 310 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 133 | 16 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | 350 |
| Personalkostnader | 189 | 0 | 143 | 193 | 138 | 123 | 206 | 333 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 33 | 42 | 57 | 127 | 60 | 97 | 254 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −24 | −2 | −237 |
| Rörelseresultat | −124 | −17 | −185 | −267 | −281 | −217 | −317 | −490 |
| Ränteintäkter | 75 | 334 | 57 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 216 | 182 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −265 | 135 | −335 | −19 | 201 | −51 | −607 | −403 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | −25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 650 |
| Skatt | 0 | 16 | 0 | 0 | 44 | −1 | 60 | 54 |
| Årets resultat | −240 | 94 | −335 | −19 | 157 | −49 | −167 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 33 | 49 | 66 |
| Varulager | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 341 | 340 | 344 | 384 | 4 | 7 | 1 523 | 8 |
| Kassa och bank | 41 | 93 | 18 | 561 | 2 238 | 981 | 949 | 1 670 |
| Omsättningstillgångar | 954 | 1 402 | 1 472 | 2 082 | 2 241 | 2 279 | 2 472 | 3 245 |
| Summa tillgångar | 954 | 1 402 | 1 472 | 2 082 | 2 258 | 2 312 | 2 522 | 3 310 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 041 | 1 157 | 1 697 | 1 911 | 1 941 | 2 174 | 2 518 | 2 498 |
| Eget kapital | 901 | 1 351 | 1 462 | 1 992 | 2 198 | 2 225 | 2 451 | 2 790 |
| Justerat eget kapital | 901 | 1 371 | 1 462 | 1 992 | 2 198 | 2 225 | 2 451 | 3 187 |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 53 | 26 | 10 | 90 | 60 | 87 | 71 | 20 |
| Summa eget kapital och skulder | 954 | 1 402 | 1 472 | 2 082 | 2 258 | 2 312 | 2 522 | 3 310 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar MR Zanera AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 133 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -93,2 procent, och soliditeten var hög — 94,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 731 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Sanering av klotter och odör, sanitetssanering, bygg och måleri, fasadtvätt, fastighetsskötsel, asfaltering, fönsterrenovering och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roy Kapell (f. 1949) Styrelseledamot
- Jamie Kapell (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-08-28 |
|---|---|
| Adress | Vallhornsvägen 16, lgh 1305, 142 32, Skogås Besök: Vallhornsvägen 16 LGH 1305, Skogås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-4649441 |