Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MPR LIFTS AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MPR LIFTS AB ökade omsättningen med 11 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 9,7 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 51,4 procent — branschens median är 51,3 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 285 | 793 | 64 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 87 | 786 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,3 % | 263 | 928 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 297 | 925 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 331 | 928 | 64 % |
| Soliditet | 51,4 % | 456 | 922 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 899 tkr | 657 | 928 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 282 tkr | 453 | 928 | 51 % |
| Nettoomsättning | 72 469 tkr | 302 | 928 | 67 % |
| Rörelseresultat | 7 055 tkr | 251 | 928 | 73 % |
| Antal anställda | 25 | 176 | 928 | 81 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 776 | 9 286 | 81 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 1 353 | 9 168 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,3 % | 3 087 | 10 558 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 3 129 | 10 545 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 3 903 | 10 559 | 63 % |
| Soliditet | 51,4 % | 4 413 | 10 533 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 899 tkr | 3 179 | 10 559 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | 282 tkr | 2 577 | 10 559 | 76 % |
| Nettoomsättning | 72 469 tkr | 1 820 | 10 559 | 83 % |
| Rörelseresultat | 7 055 tkr | 1 251 | 10 559 | 88 % |
| Antal anställda | 25 | 1 729 | 10 559 | 84 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 995 | 78 286 | 81 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 11 701 | 77 169 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,3 % | 25 669 | 87 562 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 26 923 | 87 475 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 32 981 | 87 581 | 62 % |
| Soliditet | 51,4 % | 36 609 | 87 381 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 899 tkr | 24 405 | 87 582 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 282 tkr | 21 253 | 87 582 | 76 % |
| Nettoomsättning | 72 469 tkr | 14 517 | 87 582 | 83 % |
| Rörelseresultat | 7 055 tkr | 10 493 | 87 582 | 88 % |
| Antal anställda | 25 | 14 486 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .