Aktiebolag Västerås
MPA Tunbytorp 2 AB
46 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
−1,6 %Rörelsemarginal
50,9 %
+1,4 p.e.Soliditet
23,9 %
+4,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 090 | 2 123 | 1 961 | 1 718 | 1 705 |
| Rörelseresultat | 1 063 | 1 050 | 864 | 816 | 664 |
| Årets resultat | 492 | 329 | 250 | 411 | 288 |
| Eget kapital | 2 212 | 1 720 | 1 391 | 1 141 | 730 |
| Balansomslutning | 12 691 | 12 472 | 12 198 | 13 184 | 13 027 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 090 | 2 123 | 1 961 | 1 718 | 1 705 |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 284 | 284 | 284 | 284 |
| Övriga externa kostnader | 784 | 788 | 813 | 617 | 757 |
| Rörelseresultat | 1 063 | 1 050 | 864 | 816 | 664 |
| Ränteintäkter | 22 | 13 | 14 | — | — |
| Räntekostnader | 330 | 466 | 367 | 137 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | 755 | 598 | 510 | 680 | 552 |
| Bokslutsdispositioner | −104 | −150 | −145 | −162 | −161 |
| Skatt | 158 | 119 | 115 | 107 | 104 |
| Årets resultat | 492 | 329 | 250 | 411 | 288 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 286 | 11 528 | 11 812 | 12 097 | 12 381 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 140 | 212 | 104 | 52 |
| Kassa och bank | 1 280 | 804 | 174 | 983 | 594 |
| Omsättningstillgångar | 1 405 | 943 | 385 | 1 087 | 646 |
| Summa tillgångar | 12 691 | 12 472 | 12 198 | 13 184 | 13 027 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 670 | 1 341 | 1 091 | 680 | 392 |
| Eget kapital | 2 212 | 1 720 | 1 391 | 1 141 | 730 |
| Justerat eget kapital | 3 028 | 2 454 | 2 006 | 1 640 | 1 101 |
| Obeskattade reserver | 1 028 | 924 | 774 | 629 | 467 |
| Långfristiga skulder | 8 682 | 9 031 | 9 130 | 9 570 | 10 010 |
| Kortfristiga skulder | 769 | 797 | 903 | 1 844 | 1 820 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 691 | 12 472 | 12 198 | 13 184 | 13 027 |
| Ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte MPA Tunbytorp 2 AB 2,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 50,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 23,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Damberg (f. 1991) Styrelseledamot
- Anders Jens Jansson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Olof Kannö (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | MPA Fastigheter AB (556464-6999) |
|---|---|
| Koncernmoder | MPA Måleriproduktion Aktiebolag (556273-4763) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-12 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Friledningsgatan 7, 721 37, Västerås Besök: Friledningsgatan 7, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |