Aktiebolag Järfälla
MP Golvkonsult AB
61 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
20,8 %
−13,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 272 | 2 037 | 2 339 | 2 552 | 2 076 | 4 167 |
| Rörelseresultat | −20 | −56 | −76 | 71 | −234 | 191 | −16 | 177 |
| Årets resultat | −21 | −58 | −77 | 70 | −235 | 139 | 8 | 94 |
| Eget kapital | 27 | 47 | 35 | 112 | 42 | 276 | 138 | 129 |
| Balansomslutning | 130 | 138 | 158 | 212 | 302 | 579 | 421 | 579 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 272 | 2 037 | 2 339 | 2 552 | 2 076 | 4 167 |
| Personalkostnader | 0 | 29 | 24 | 312 | 824 | 662 | 805 | 1 798 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 14 | 16 | 19 | 19 | 12 | 5 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 14 | 204 | 726 | 1 143 | 983 | 894 | 694 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −104 | −909 | −587 | −704 | −388 | −1 496 |
| Rörelseresultat | −20 | −56 | −76 | 71 | −234 | 191 | −16 | 177 |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −58 | −77 | 70 | −235 | 184 | −17 | 172 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | −40 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 15 | 38 |
| Årets resultat | −21 | −58 | −77 | 70 | −235 | 139 | 8 | 94 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 | 21 | 37 | 56 | 74 | 16 | 20 |
| Varulager | 44 | 43 | 43 | 92 | 143 | 143 | 335 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 88 | 94 | 83 | 103 | 346 | 57 | 352 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 14 | 207 |
| Omsättningstillgångar | 130 | 131 | 137 | 175 | 246 | 505 | 405 | 559 |
| Summa tillgångar | 130 | 138 | 158 | 212 | 302 | 579 | 421 | 579 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −2 | −15 | 62 | −8 | 227 | 87 | 80 | −15 |
| Eget kapital | 27 | 47 | 35 | 112 | 42 | 276 | 138 | 129 |
| Justerat eget kapital | 27 | 47 | 35 | 112 | 42 | 276 | 138 | 161 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 0 | 85 | 78 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 91 | 123 | 100 | 231 | 303 | 198 | 332 |
| Summa eget kapital och skulder | 130 | 138 | 158 | 212 | 302 | 579 | 421 | 579 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra golv- och väggbeläggningsarbeten.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stig Conny Anders Andersson (f. 1969) Styrelseledamot
- Susanne Haidgard (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Kvartalsvägen 1, 2tr, 177 63, Järfälla Besök: Kvartalsvägen 1 2tr, Järfälla |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |