Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Movs Technology Group AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Movs Technology Group AB ökade omsättningen med 31 procent senaste året. Medianen bland branschens 92 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 8,6 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 46,1 procent — branschens median är 46,8 procent.
Bolaget har 33 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reparation och underhåll av motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 | 81 | 88 % | |
| Värdeförändring | +53,0 % | 12 | 81 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,9 % | 4 | 92 | 96 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 10 | 92 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 66 | 92 | 28 % |
| Soliditet | 46,1 % | 48 | 92 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 486 tkr | 50 | 92 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 387 tkr | 15 | 92 | 84 % |
| Nettoomsättning | 148 033 tkr | 8 | 92 | 91 % |
| Rörelseresultat | 12 775 tkr | 5 | 92 | 95 % |
| Antal anställda | 33 | 3 | 92 | 97 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 599 | 21 786 | 83 % | |
| Värdeförändring | +53,0 % | 4 312 | 21 398 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,9 % | 3 175 | 24 743 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 8 467 | 24 710 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 18 054 | 24 752 | 27 % |
| Soliditet | 46,1 % | 11 995 | 24 704 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 486 tkr | 4 262 | 24 753 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 387 tkr | 4 511 | 24 753 | 82 % |
| Nettoomsättning | 148 033 tkr | 2 860 | 24 753 | 88 % |
| Rörelseresultat | 12 775 tkr | 2 273 | 24 753 | 91 % |
| Antal anställda | 33 | 3 807 | 24 753 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 618 | 78 286 | 86 % | |
| Värdeförändring | +53,0 % | 14 279 | 77 169 | 81 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,9 % | 9 478 | 87 562 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 30 377 | 87 475 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 66 298 | 87 581 | 24 % |
| Soliditet | 46,1 % | 43 581 | 87 381 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 486 tkr | 13 155 | 87 582 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 387 tkr | 14 977 | 87 582 | 83 % |
| Nettoomsättning | 148 033 tkr | 8 018 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | 12 775 tkr | 6 253 | 87 582 | 93 % |
| Antal anställda | 33 | 10 901 | 87 582 | 88 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .