Aktiebolag Stockholm 78 sökningar
Mountainport consulting AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
3,2 mkr
−16,9 %20,7 %
−14,8 p.e.64,6 %
−25,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 197 | 3 849 | 4 040 | 4 232 | 2 312 | 1 761 | 2 419 |
| Rörelseresultat | 663 | 1 369 | 1 731 | 2 343 | 338 | 306 | 945 |
| Årets resultat | −160 | 1 217 | 1 477 | 2 162 | 293 | 432 | 731 |
| Eget kapital | 2 139 | 3 499 | 3 281 | 2 704 | 1 392 | 1 099 | 1 067 |
| Balansomslutning | 3 310 | 3 885 | 4 254 | 3 342 | 2 087 | 1 780 | 1 758 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 197 | 3 849 | 4 040 | 4 232 | 2 312 | 1 761 | 2 419 |
| Personalkostnader | 2 103 | 2 071 | 1 857 | 1 644 | 1 667 | 1 271 | 1 176 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 7 | 7 | 6 | 9 | 6 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 491 | 485 | 427 | 288 | 306 | 285 | 298 |
| Övriga rörelseposter, netto | 71 | 83 | — | 49 | — | 107 | — |
| Rörelseresultat | 663 | 1 369 | 1 731 | 2 343 | 338 | 306 | 945 |
| Ränteintäkter | 2 | 11 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 559 | 5 | 0 | 4 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 106 | 1 375 | 1 876 | 2 737 | 335 | 504 | 945 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | 173 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 116 | 330 | 398 | 575 | 43 | 72 | 215 |
| Årets resultat | −160 | 1 217 | 1 477 | 2 162 | 293 | 432 | 731 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 156 | 2 230 | 2 242 | 2 055 | 1 264 | 823 | 782 |
| Varulager | 0 | 82 | 81 | 82 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 944 | 995 | 1 515 | 569 | 445 | 209 | 312 |
| Kassa och bank | 210 | 578 | 416 | 636 | 378 | 748 | 664 |
| Omsättningstillgångar | 1 154 | 1 655 | 2 012 | 1 287 | 823 | 957 | 976 |
| Summa tillgångar | 3 310 | 3 885 | 4 254 | 3 342 | 2 087 | 1 780 | 1 758 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 249 | 2 232 | 1 754 | 492 | 1 049 | 617 | 286 |
| Eget kapital | 2 139 | 3 499 | 3 281 | 2 704 | 1 392 | 1 099 | 1 067 |
| Justerat eget kapital | 2 258 | 3 499 | 3 418 | 2 841 | 1 529 | 1 236 | 1 204 |
| Obeskattade reserver | 150 | 0 | 173 | 173 | 173 | 173 | 173 |
| Kortfristiga skulder | 1 021 | 386 | 800 | 465 | 522 | 508 | 518 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 310 | 3 885 | 4 254 | 3 342 | 2 087 | 1 780 | 1 758 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Mountainport consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,7 procent, och soliditeten var hög — 64,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Konsultverksamhet avseende företags organisation. Utbildning och konsultation inom försäljning, ledarskap, management och organisationsutveckling. Förvaltning av och handel med värdepapper för en begränsad och sluten krets av ägare.
Styrelse & ledning
- Jonas Wallentinsson (f. 1972) Verkställande direktör
- Jonas Wallentinsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Annica Maria Wallentinsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Annica Maria Wallentinsson (f. 1973) Vice VD
- Wilhelm Ericsson (f. 1987) Revisor
- Caroline Ståhle (f. 1987) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-06-02 |
|---|---|
| Adress | Ferievägen 68, 168 41, Bromma Besök: Ferievägen 68, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |