Aktiebolag Malmö
Motorteam Sverige AB
145 sökningar
Omsättning 2024
4,7 mkr
−43,1 %Rörelsemarginal
1,6 %
+4,0 p.e.Soliditet
11,8 %
+6,9 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 727 | 8 307 | 14 029 | 15 156 | 11 045 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 77 | −201 | 223 | 219 | 189 | 0 | −7 |
| Årets resultat | 60 | −208 | 223 | 169 | 147 | 0 | −7 |
| Eget kapital | 181 | 121 | 579 | 356 | 188 | 41 | 41 |
| Balansomslutning | 1 539 | 2 498 | 2 688 | 4 297 | 739 | 41 | 41 |
| Anställda | 0 | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 727 | 8 307 | 14 029 | 15 156 | 11 045 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 23 | 467 | 708 | 503 | 371 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 749 | 540 | 599 | 393 | 540 | 0 | 7 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 878 | −7 501 | −12 499 | −14 041 | −9 945 | — | — |
| Rörelseresultat | 77 | −201 | 223 | 219 | 189 | 0 | −7 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 8 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | −208 | 223 | 218 | 189 | 0 | −7 |
| Skatt | 16 | 0 | 0 | 49 | 42 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 60 | −208 | 223 | 169 | 147 | 0 | −7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 052 | 1 290 | 2 416 | 2 653 | 2 399 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 163 | 74 | 574 | 577 | 39 | 40 |
| Kassa och bank | 479 | 1 045 | 198 | 1 070 | −2 237 | 1 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 539 | 2 498 | 2 688 | 4 298 | 739 | 41 | 41 |
| Summa tillgångar | 1 539 | 2 498 | 2 688 | 4 297 | 739 | 41 | 41 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 71 | 279 | 306 | 137 | −9 | −9 | −2 |
| Eget kapital | 181 | 121 | 579 | 356 | 188 | 41 | 41 |
| Justerat eget kapital | 181 | 121 | 579 | 356 | 188 | 41 | 41 |
| Långfristiga skulder | 1 373 | 2 349 | 2 058 | 3 830 | 504 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | −15 | 28 | 51 | 111 | 47 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 539 | 2 498 | 2 688 | 4 297 | 739 | 41 | 41 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 412 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Motorteam Sverige AB i den övre halvan sett till omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 11,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 43 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Köp och försäljning av begagnade bilar samt tillhörande värdering, rådgivning och service inom bilhandel
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cecilia Rihani (f. 1974) Styrelseledamot
- Hassan Rihani (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-16 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | industrigatan 17, 234 35, Lomma Besök: Industrigatan 17, Lomma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |