Aktiebolag Ljusdal
Motorrenovering i Ljusdal AB
12 sökningar
6,9 mkr
+335,9 %2,5 %
+6,1 p.e.10,6 %
−57,3 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 909 | 1 585 | 1 447 |
| Rörelseresultat | 174 | −57 | 337 |
| Årets resultat | 38 | −58 | 267 |
| Eget kapital | 273 | 234 | 292 |
| Balansomslutning | 2 587 | 345 | 554 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 909 | 1 585 | 1 447 |
| Personalkostnader | 1 217 | 610 | 432 |
| Av- och nedskrivningar | 339 | 36 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 1 181 | 945 | 579 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 998 | −51 | −82 |
| Rörelseresultat | 174 | −57 | 337 |
| Räntekostnader | 136 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | −58 | 337 |
| Skatt | 0 | 0 | 69 |
| Årets resultat | 38 | −58 | 267 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 337 | 126 | 162 |
| Kortfristiga fordringar | 250 | 167 | 231 |
| Kassa och bank | 0 | 52 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 250 | 220 | 392 |
| Summa tillgångar | 2 587 | 345 | 554 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 210 | 267 | 0 |
| Eget kapital | 273 | 234 | 292 |
| Justerat eget kapital | 273 | 234 | 292 |
| Långfristiga skulder | 1 489 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 825 | 111 | 262 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 587 | 345 | 554 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 488 granskade bolag ligger Motorrenovering i Ljusdal AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 6,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 10,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 336 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ljusdal.
Bolaget ska bedriva reparationer och underhåll av entreprenad- och industrimaskiner, motorrenovering samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anton Fredholm (f. 2001) Styrelseledamot
- Jörgen Fredholm (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-04-11 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Hybovägen 10, 827 35, Ljusdal Besök: Hybovägen 10, Ljusdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |