Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar MotoRoster AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MotoRoster AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 314 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 37,8 procent, mot branschmedianens 6,7 procent.
Soliditeten ligger på 39,5 procent — branschens median är 45,4 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Datakonsultverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,8 % | 460 | 1 314 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 42 | 1 312 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 1 063 | 1 314 | 19 % |
| Soliditet | 39,5 % | 776 | 1 306 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 168 tkr | 447 | 1 314 | 66 % |
| Rörelseresultat per anställd | 819 tkr | 81 | 1 314 | 94 % |
| Nettoomsättning | 26 011 tkr | 587 | 1 314 | 55 % |
| Rörelseresultat | 9 830 tkr | 171 | 1 314 | 87 % |
| Antal anställda | 12 | 594 | 1 314 | 55 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,8 % | 4 753 | 15 005 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 215 | 14 992 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 12 625 | 15 010 | 16 % |
| Soliditet | 39,5 % | 8 941 | 14 967 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 168 tkr | 6 440 | 15 010 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 819 tkr | 975 | 15 010 | 94 % |
| Nettoomsättning | 26 011 tkr | 5 573 | 15 010 | 63 % |
| Rörelseresultat | 9 830 tkr | 1 376 | 15 010 | 91 % |
| Antal anställda | 12 | 5 001 | 15 010 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +9,8 % | 28 117 | 87 561 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 1 484 | 87 479 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 73 055 | 87 581 | 17 % |
| Soliditet | 39,5 % | 51 949 | 87 385 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 168 tkr | 36 535 | 87 582 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 819 tkr | 5 448 | 87 582 | 94 % |
| Nettoomsättning | 26 011 tkr | 31 725 | 87 582 | 64 % |
| Rörelseresultat | 9 830 tkr | 7 867 | 87 582 | 91 % |
| Antal anställda | 12 | 29 303 | 87 582 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .