Aktiebolag Huddinge
Mötesutveckling Sverige AB
48 sökningar
Omsättning 2025
121 tkr
−76,8 %Rörelsemarginal
-0,8 %
−37,8 p.e.Soliditet
85,2 %
−0,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 121 | 522 | 217 | 1 137 | 1 160 |
| Rörelseresultat | −1 | 193 | 5 | −51 | 80 |
| Årets resultat | 1 | 125 | 5 | −28 | 40 |
| Eget kapital | 298 | 297 | 172 | 166 | 119 |
| Balansomslutning | 386 | 382 | 267 | 280 | 201 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 | 522 | 217 | 1 137 | 1 160 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 469 | 497 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 65 | 70 | 489 | 416 |
| Övriga rörelseposter, netto | −93 | −264 | −142 | −230 | −167 |
| Rörelseresultat | −1 | 193 | 5 | −51 | 80 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 193 | 5 | −51 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | 1 | −40 | 0 | 24 | −24 |
| Skatt | 0 | 28 | 0 | 0 | 15 |
| Årets resultat | 1 | 125 | 5 | −28 | 40 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 229 | 41 | 42 | 41 | 0 |
| Varulager | 4 | 59 | 60 | 98 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 18 | 126 | 49 | 35 |
| Kassa och bank | 130 | 264 | 39 | 92 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 158 | 341 | 226 | 239 | 201 |
| Summa tillgångar | 386 | 382 | 267 | 280 | 201 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 247 | 122 | 117 | 69 | 29 |
| Eget kapital | 298 | 297 | 172 | 166 | 119 |
| Justerat eget kapital | 329 | 329 | 172 | 166 | 138 |
| Obeskattade reserver | 39 | 40 | 0 | 0 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 49 | 45 | 95 | 114 | 58 |
| Summa eget kapital och skulder | 386 | 382 | 267 | 280 | 201 |
| Ansvarsförbindelser | 75 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mötesutveckling Sverige AB omsatte 121 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,8 procent, och soliditeten var hög — 85,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 77 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Effektiva möten med aktiva deltagare. Vi hjälper företag, organisationer och individer att mötas på ett effektivt och hållbart sätt. Tjänster som erbjuds är föreläsningar, inspiration, utbildning, långsiktigt lärande, konferenser, coachning, projektledning, moderator, facilitator samt arbete med individers, företags och organisationers utveckling.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Bauer (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Caroline Johnzén (f. 1981) Styrelseledamot
- Emma Helander (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Rotehagevägen 62, 792 90, Sollerön Besök: Rothagevägen 62, Sollerön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |