Aktiebolag Färgelanda
Morsings bygg och trä AB
119 sökningar
Omsättning 2025
6,2 mkr
+0,5 %Rörelsemarginal
14,6 %
+11,9 p.e.Soliditet
44,7 %
+1,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 245 | 6 211 | 5 637 | 5 382 | 4 898 | 5 790 | 5 315 | 5 981 |
| Rörelseresultat | 909 | 168 | 166 | 347 | −169 | 368 | 352 | 289 |
| Årets resultat | 541 | 104 | 96 | 200 | 127 | 212 | 194 | 294 |
| Eget kapital | 880 | 590 | 486 | 390 | 315 | 314 | 601 | 658 |
| Balansomslutning | 1 970 | 1 374 | 1 538 | 1 049 | 1 126 | 1 121 | 1 472 | 1 321 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 245 | 6 211 | 5 637 | 5 382 | 4 898 | 5 790 | 5 315 | 5 981 |
| Personalkostnader | 920 | 795 | 724 | 591 | 527 | 408 | 280 | 333 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 8 | 19 | 19 | 19 | 23 | 21 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 370 | 540 | 262 | 267 | 552 | 473 | 372 | 604 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 046 | −4 700 | −4 466 | −4 158 | −3 969 | −4 518 | −4 290 | −4 745 |
| Rörelseresultat | 909 | 168 | 166 | 347 | −169 | 368 | 352 | 289 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 910 | 168 | 166 | 347 | −169 | 368 | 351 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | −228 | −37 | −43 | −94 | 334 | −93 | −100 | 89 |
| Skatt | 141 | 28 | 27 | 53 | 39 | 63 | 57 | 83 |
| Årets resultat | 541 | 104 | 96 | 200 | 127 | 212 | 194 | 294 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 8 | 26 | 45 | 64 | 87 | 14 |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 376 | 990 | 363 | 568 | 283 | 275 | 203 |
| Kassa och bank | 1 367 | 998 | 540 | 660 | 512 | 774 | 1 110 | 1 104 |
| Omsättningstillgångar | 1 970 | 1 374 | 1 531 | 1 023 | 1 081 | 1 057 | 1 385 | 1 306 |
| Summa tillgångar | 1 970 | 1 374 | 1 538 | 1 049 | 1 126 | 1 121 | 1 472 | 1 321 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 289 | 436 | 340 | 140 | 138 | 52 | 357 | 314 |
| Eget kapital | 880 | 590 | 486 | 390 | 315 | 314 | 601 | 658 |
| Justerat eget kapital | 1 200 | 729 | 595 | 465 | 315 | 579 | 793 | 770 |
| Obeskattade reserver | 403 | 175 | 137 | 94 | 0 | 334 | 242 | 141 |
| Kortfristiga skulder | 687 | 609 | 915 | 565 | 811 | 473 | 629 | 522 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 970 | 1 374 | 1 538 | 1 049 | 1 126 | 1 121 | 1 472 | 1 321 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger Morsings bygg och trä AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 6,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 44,7 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Färgelanda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva snickeri och byggverksamhet, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Morsing (f. 1977) Styrelseledamot
- Ulla Morsing (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-02 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Önne 1, 458 96, Högsäter Besök: Önne 1, Högsäter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |