Aktiebolag Ljungby
Morgan Eliassons Schakt & Maskin AB
80 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
+20,7 %Rörelsemarginal
32,2 %
+21,2 p.e.Soliditet
41,2 %
+0,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 246 | 1 861 | 2 149 | 1 989 | 2 045 | 1 857 | 1 731 |
| Rörelseresultat | 723 | 205 | 565 | 699 | 699 | 277 | 333 |
| Årets resultat | 542 | 113 | 67 | 572 | 356 | 338 | 310 |
| Eget kapital | 1 956 | 1 914 | 1 801 | 1 734 | 2 162 | 1 806 | 1 469 |
| Balansomslutning | 4 742 | 4 684 | 4 829 | 4 161 | 4 553 | 3 955 | 3 729 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 246 | 1 861 | 2 149 | 1 989 | 2 045 | 1 857 | 1 731 |
| Personalkostnader | 675 | 680 | 555 | 553 | 461 | 586 | 536 |
| Av- och nedskrivningar | 344 | 359 | 61 | 169 | 261 | 301 | 331 |
| Övriga externa kostnader | 150 | 189 | 206 | 170 | 342 | 652 | 527 |
| Övriga rörelseposter, netto | −354 | −428 | −762 | −398 | −282 | −41 | — |
| Rörelseresultat | 723 | 205 | 565 | 699 | 699 | 277 | 333 |
| Ränteintäkter | 40 | 12 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 763 | 217 | 569 | 702 | 702 | 289 | 331 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | −68 | −477 | 23 | −248 | 145 | 68 |
| Skatt | 147 | 36 | 24 | 153 | 99 | 96 | 89 |
| Årets resultat | 542 | 113 | 67 | 572 | 356 | 338 | 310 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 965 | 2 809 | 3 167 | 1 202 | 1 324 | 1 585 | 1 766 |
| Kortfristiga fordringar | 211 | 493 | 578 | 405 | 370 | 414 | 415 |
| Kassa och bank | 566 | 1 382 | 1 084 | 2 554 | 2 858 | 1 955 | 1 548 |
| Omsättningstillgångar | 777 | 1 875 | 1 662 | 2 958 | 3 229 | 2 370 | 1 963 |
| Summa tillgångar | 4 742 | 4 684 | 4 829 | 4 161 | 4 553 | 3 955 | 3 729 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 314 | 1 701 | 1 634 | 1 062 | 1 706 | 1 368 | 1 059 |
| Eget kapital | 1 956 | 1 914 | 1 801 | 1 734 | 2 162 | 1 806 | 1 469 |
| Justerat eget kapital | 4 028 | 3 926 | 3 759 | 3 313 | 3 760 | 3 207 | 2 985 |
| Obeskattade reserver | 2 609 | 2 534 | 2 466 | 1 989 | 2 012 | 1 765 | 1 909 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 236 | 562 | 438 | 379 | 384 | 351 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 742 | 4 684 | 4 829 | 4 161 | 4 553 | 3 955 | 3 729 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger Morgan Eliassons Schakt & Maskin AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 32,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 41,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ljungby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva gräventreprenad, lotsverksamhet inom åkeri- näringen och reparationer av maskiner inom entreprenadbranschen samt handel med värdepapper och fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Morgan Eliasson (f. 1979) Styrelseledamot
- Kennet Eliasson (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Åby 3, 341 51, Lagan Besök: Åby 3, Lagan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |