Aktiebolag Mora
Mora Uthyrning AB
125 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
−10,1 %Rörelsemarginal
43,9 %
−13,1 p.e.Soliditet
17,9 %
+0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 196 | 2 442 | 2 343 | 2 256 | 1 997 |
| Rörelseresultat | 963 | 1 391 | 1 045 | 1 047 | 1 012 |
| Årets resultat | 174 | 406 | 266 | 467 | 416 |
| Eget kapital | 2 722 | 2 548 | 2 142 | 1 876 | 1 409 |
| Balansomslutning | 18 040 | 17 998 | 17 698 | 17 921 | 17 866 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 196 | 2 442 | 2 343 | 2 256 | 1 997 |
| Av- och nedskrivningar | 524 | 578 | 588 | 588 | 571 |
| Övriga externa kostnader | 709 | 535 | 716 | 622 | 503 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 62 | — | — | 89 |
| Rörelseresultat | 963 | 1 391 | 1 045 | 1 047 | 1 012 |
| Ränteintäkter | 34 | 27 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 860 | 793 | 471 | 335 | 316 |
| Resultat efter finansiella poster | 137 | 624 | 411 | 712 | 617 |
| Bokslutsdispositioner | 73 | −109 | −73 | −122 | −90 |
| Skatt | 37 | 109 | 72 | 122 | 111 |
| Årets resultat | 174 | 406 | 266 | 467 | 416 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 863 | 16 187 | 16 765 | 16 098 | 16 686 |
| Kortfristiga fordringar | 317 | 314 | 279 | 169 | 63 |
| Kassa och bank | 860 | 1 497 | 654 | 1 654 | 1 117 |
| Omsättningstillgångar | 1 177 | 1 811 | 933 | 1 823 | 1 180 |
| Summa tillgångar | 18 040 | 17 998 | 17 698 | 17 921 | 17 866 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 2 348 | 1 942 | 1 676 | 1 209 | 793 |
| Eget kapital | 2 722 | 2 548 | 2 142 | 1 876 | 1 409 |
| Justerat eget kapital | 3 225 | 3 109 | 2 616 | 2 292 | 1 728 |
| Obeskattade reserver | 633 | 706 | 597 | 524 | 402 |
| Avsättningar | 193 | 160 | 127 | 98 | 69 |
| Långfristiga skulder | 14 062 | 13 644 | 14 063 | 14 500 | 14 996 |
| Kortfristiga skulder | 430 | 940 | 769 | 923 | 990 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 040 | 17 998 | 17 698 | 17 921 | 17 866 |
| Ställda säkerheter | 13 200 | 0 | 13 200 | 13 200 | 13 200 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mora Uthyrning AB 2,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 43,9 procent, och soliditeten var måttlig — 17,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Sätet finns i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet med uthyrning av maskiner och inventarier, avseende byggnadsverksamhet såsom byggnadställningar, skyliftar och elverktyg, äga och förvalta fastigheter i Mora kommun samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Susanna Öijer (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Jeff Öijer (f. 1989) Styrelseledamot
- Michael Öijer (f. 1963) Styrelseledamot
Koncern
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-26 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Tallvägen 11 A, 792 52, Mora Besök: Tallvägen 11 A, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |